– Most, hogy az európai parlamenti választásokon is megerősítést nyert a kormányzat ilyen irányú elhivatottsága, számíthatunk további családtámogatási intézkedésekre?
– Fontos, hogy köszönetet mondjunk mindazoknak, akik úgy döntöttek, hogy Magyarország maradjon magyar ország, és Európa maradjon az európaiaké. Ezért is tűztük ki magunk elé azt a célt, hogy megerősítsük a magyar családokat, és továbbra sem tekintjük lezárt folyamatnak a családtámogatások bővítését. A többi európai országgal összehasonlítva Magyarország családtámogatási rendszere különösen bőkezű, és büszkék lehetünk a meghozott intézkedésekre, hiszen uniós szinten is élen járunk a GDP-arányos családtámogatásokban. Jövő januártól életbe lép a négy- vagy többgyermekes anyák személyi jövedelemadó-mentessége és az Országgyűlés előtt van a nagyszülői gyedről szóló törvényjavaslat is.
– Lát összefüggést az európai parlamenti választások eredményei és az itthon bevezetett intézkedések, például a családvédelmi akcióterv között?
Szavaz a Tuzson-család
– Az európai parlamenti választásokon a magyar emberek egyértelmű választ adtak arra a kérdésre, hogy milyen jövőt képzelnek el Európának, milyen irányt tartanak kívánatosnak és elfogadhatónak az uniós közösség további fejlődésében. Ma az egyik legnagyobb kihívás, amivel a kontinens országainak szembe kell nézniük, a népesedési válság, amit mi nem egy idegen kultúrájú és vallású népesség betelepítésével, hanem a magyar családok felkarolásával és támogatásával akarunk megoldani. Európában ezzel szemben egyes államok odáig jutottak, hogy ma már a népesség növekedésének egyetlen forrása náluk a migráció és a bevándorlás. Mi ezt semmiképp sem tartjuk elfogadhatónak, nem akarjuk feladni több mint ezeréves keresztény kultúránkat, mi a magyar családok segítségével szeretnénk megoldani a demográfiai problémákat.
– Milyen feltételekkel vehetik majd igénybe a többgyermekes édesanyák a jövedelemadó-mentességet?
– Azok az anyák mentesülhetnek a személyi jövedelemadó megfizetése alól, akik már felneveltek vagy most nevelnek négy vagy annál több gyereket, illetve azok is, akik január 1-je után válnak négygyermekes anyává. Ezzel kapcsolatban hangsúlyoznunk kell azt is, hogy aki egyszer jogosulttá válik erre, annak élete végéig jár ez a kedvezmény.
– Milyen lehetőségeket biztosít majd a nagyszülői gyed?
– A családvédelmi akcióterv egyik újabb, már korábban bejelentett lépése ez. A kormány benyújtotta az Országgyűlésnek a nagyszülői gyedről szóló törvényjavaslatot, amely 2020 januárjától lép életbe. Ez teremti meg a feltételeit annak, hogy azokat a még nem nyugdíjas nagyszülőket, akik nagyobb részt akarnak vállalni az unokáik neveléséből és ellátásából, az eddigieknél sokkal nagyobb mértékben támogassuk. Ez azt jelenti, hogy a gyermek két éves koráig, illetve ikrek esetén három éves korig a nagyszülő is jogosulttá válhat a gyermekgondozási díjra, vagyis a gyedre. Így tehát lehetőséget biztosítunk arra, hogy a nagyszülő otthon maradhasson a kicsikkel, a szülők pedig dolgozni mehetnek, helyt állhatnak a munkahelyükön, tovább építhetik karrierjüket.
– Az ilyen intézkedések Ön szerint hozzájárulhatnak a gyermekvállalási kedv növekedéséhez?
– Minden bizonnyal, igen. Azt szeretnénk, hogy Magyarországon jó legyen élni, dolgozni, gyermeket nevelni. A magyar családtámogatási rendszer már eddig is európai szinten egyedülálló kedvezményeket biztosított a fiatal családoknak, hiszen ilyen szintű, ehhez fogható lehetőségeket egyetlen más uniós országban sem kaphatnak.
Szabó Palócz Attila Dunakanyar Régió fotó: Ligeti Edina
|