Dióssi Csaba, Dunakeszi Város polgármestere, 2019. március 27-én elismerésben részesített három Dunakeszin szolgálatot teljesítő rendőrt, akik munkája nagymértékben hozzájárult városunk biztonságához.
A közbiztonsági mutatók mellett más szociológiai mutatókban is komoly teljesítményt mutat a település. Dunakeszi egyike annak az 5 járásnak, amelyben többen születnek, mint amennyien meghalnak. A fővárossal határos kilenc járás közül a Budakeszi, a Szigetszentmiklósi és a Dunakeszi járásban növekedett 2010 és 2015 között a gyermek születések száma.
fotó: profit7.hu
Középtávon Dunakeszi maradhat az egyetlen, ahol a születések kontra halálozások tekintetében alapvetően pozitív demográfiai folyamatok érvényesülhetnek – írta gazdasági elemzésében a hvg.hu. Az országban ehhez hasonló kiemelkedő eredménnyel mindössze két járás bír még: Borsodban az Encsi, Hajdú-Biharban pedig a Hajdúhadházi járás, ezek azonban az ország legszegényebb térségei közé tartoznak, ahol magas a nemzetiségi lakosok aránya.
A fővárossal határos kilenc járás közül a Budakeszi, a Szigetszentmiklósi és a Dunakeszi járásban növekedett 2010 és 2015 között a lélekszám, ha eltekintünk a belföldi vándorlási hozadéktól. A szóban forgó térségek mindegyikében durván 4-5 ezer fővel nőtt az évtized első felében a népesség, igaz, ez nagyobbrészt a belső migrációnak volt tulajdonítható. A demográfiai értelemben vett önfenntartásra képes, Budapesttel szomszédos három „sziget” közül kettő azonban hamarosan maga is „elsüllyedhet” a nagy szürke tengerben. Legalábbis ezt látszik valószínűsíteni az a tény, hogy a Budakeszi járásban a tízezer lakosra jutó élve születések mértéke tavalyelőtt már azonos volt az elhalálozásokéval. A Szigetszentmiklósi járásban 2015-ben pedig már valamivel több személy hunyt el, mint ahány újszülött érkezett. Mindez azt valószínűsíti, hogy a gazdasági értelemben viszonylag erősnek számító központi régióban középtávon a Dunakeszi járás maradhat az egyetlen, ahol a születések kontra halálozások tekintetében alapvetően pozitív demográfiai folyamatok érvényesülhetnek – olvasható a HVG 2017/03. lapszámában megjelent országos elemzésben.
Az Otthon Centrum; Hol jó ma élni Magyarországon? – címmel publikálta elemző felmérésének eredményét, melyből kiderült, hogy a korábbiakhoz hasonlóan – 2017-ben is – Budapest I. és V. kerületében a legjobb lakni, de élmezőnyben van továbbra is a VI., II., és XII. is.
A vidéki nagyvárosok közül 2017-ben Veszprémben, Szekszárdon és Egerben a legkellemesebb lakni - derült ki az Otthon Centrum másodszorra publikált „életminőség-indikátora” alapján. Ha ezt a mutatót összevetjük a lakásárakkal, akkor nem meglepő módon hasonló rangsort kapunk: a főváros belső kerületeinek a lakás árai a legmagasabbak az országban.
Az Otthon Cetrum, „Hol jó ma élni Magyarországon” c. kutatásában, a 20 ezer főnél népesebb városokat elemezte életminőség szempontjából. Négy fontos mutatót vizsgált: az egészségügyi ellátást, a helyben elérhető oktatási lehetőségeket, a munkalehetőségeket és az ingatlanok értékét a településen. Ezekből a mutatókból számszerűsíthető adatokat kinyerve jutottak el az úgynevezett „életminőség-indikátor”-ok felállításáig. A kutatásból a következő megállapításokat tették: az agglomerációban Budaörs és Dunakeszi értékei a legjobbak 57 százalékkal.
Dunakeszi Gyártelep - Barátság úti lakótelep
Soóki-Tóth Gábor szerint, a jobb életminőséget kínáló környezetért az emberek többet hajlandóak fizetni, melynek következtében, az ingatlanárak a jobb körülményeket biztosító városokban magasabbak. Az eredményekből kitűnik, hogy erős kapcsolat tárható fel az életminőségi mutatók értéke, az ingatlanárak, valamint egy település gazdasági és infrastrukturális fejlődése között.
Az, hogy „Dunakeszi értünk épül” – ahogy a település szlogenje hangzik - annak forintosítható haszna van minden ingatlantulajdonos számára a Pest-megyei településen – írja - többek között - az Otthon Centrum.
Dunakeszi Város Önkormányzata
|