2024. augusztus 7. szerda - Ibolya Dunakeszi | Göd | Fót | Szentendre | Sződliget | Vác | Verőce | Kismaros | Nagymaros | Zebegény | Szob
Címlap | Külföld | Belföld | Kultúra | Sport | Hirdetés | Ingatlan | Bulvár | A nap receptje


Lapjaink

Lapjainkat letöltheti itt!

Lapjainkat letöltheti itt!











Támogatóink








Magyarország felhőképe

Felhőkép

Menetrendek

» MÁV - ELVIRA
» VOLÁN
» MAHART


E-mail belépők

» Freemail
» Gmail


Linkek

» Femina
» Használtautó
» Benzinár kereső
» Útvonalterv
» Autópálya-matrica
» Központi Tudakozó
» Magyarország.hu
» Állások

2018. 09. 02.
Tanévnyitó szentmise és felszentelés a Krisztus Király Római Katolikus Általános Iskolában

Veni Sancte tanévnyitó szentmisét tartottak a dunakeszi Szent Mihály templomban, majd felszentelték a Krisztus Király Római Katolikus Általános Iskola felújított épületét. Ezzel megnyílt a város legújabb tanintézményének első, 2018-19-es tanéve.

 

A szeptember elsejei Veni Sancte tanévnyitó szentmisén – melyet dr. Beer Miklós váci megyéspüspök celebrált – ott voltak a tanintézmény elsős, másodikos harmadikos és negyedikes diákjai, tanáraik, az iskola vezetése, szülők, hozzátartozók, barátok és érdeklődők. A színültig megtelt padsorokban helyet foglalt Dióssi Csaba polgármester, dr. Molnár György jegyző, Szabó József önkormányzati képviselő, társadalmi kapcsolatokért felelős tanácsnok, Deézsiné Telek Ágnes iskolaigazgató, Bocsák István Károlyné önkormányzati képviselő, családügyi főtanácsnok, Szabóné Ónodi Valéria, a DÓHSZK igazgatója.

   A Veni Sancte (Jöjj Szentlélek) kezdetű ének közös eléneklését követően Kozsuch Zsolt atya plébános köszöntötte a püspök atyát, munkatársait, Bubrik Miklós görög katolikus parókust, a városvezetést, az iskola pedagógusait, szülőket, kisdiákokat.

   – Közös álom valósult meg városunkban a Jóisten akaratából. Kérem a püspök atyát, imádkozzon a városunkért, mindannyiunkért, hogy Isten egyenes ösvényén tudjuk vezetni a ránk bízott gyermekeket.

   A virágajándék átadását követően a püspök atya így szólt a gyermekekhez:

   – Veletek együtt akarok imádkozni minden iskolakezdő diákért és az iskoláért. A város élete megváltozott, új idők kezdődnek az iskola megnyitásával. A mi dolgunk, hogy erőt, útravalót adjunk a gyermekeknek. A tanítás, a pedagógiai munka arról szól, hogy olyanok lehessünk, mint Isten, őrá hasonlítsunk.

   A szentmisén elhangzott fohász ez alkalommal az iskoláért, a tanuló ifjúságért, és az elkötelezett pedagógusokért szólt:      

   – Urunk, az új iskolaév kezdetén, add nekünk a Szentlélek kegyelmi adományait, hogy a világi tudományokban előre haladva gyarapodjunk Isten ismeretében és szeretetében. Segíts minket kötelességeink teljesítésében. Áldd meg a tanulóifjúságot, és vond magadhoz őket. Ne engedd, hogy a tudatlanság miatt távol maradjanak tőled. Vigyázz a fiatalokra, és segíts minket, hogy értékes nemzedék váljék belőlük. Áldd meg a Krisztus Király Katolikus Iskolát, nevelői, tanárai, hitoktatói fáradtságos munkáját, add, hogy mindenkor átérezzék felelősségüket, a rájuk bízottak irányába, és jó példával járjanak elől, hogy kiváló nemzedék kerüljön ki az iskolából.

   A tanévnyitó ünnepség az iskola előkertjében folytatódott. A Himnusz, valamint a Volt egyszer egy király kezdetű iskolai himnusz elhangzása után a negyedikes Bárka osztály tanulói mondták el Túrmezei Erzsébet Szeptember című versét.

   Az iskola épületét Beer Miklós püspök atya e szavakkal szentelte fel: – Ez a ház, amelyet az ifjúság tanulmányainak ápolására, a tudományok haladásának előmozdítására, a bölcsesség oktatásának hasznára szentelünk. Legyen ez székhely, amelyben diákok és tanárok az igazság szavai által tanítva, a keresztényi lét bizonyságait követik és a tanító Krisztushoz egész szívvel igyekeznek ragaszkodni.

   Az alapító okiratot Csáki Tibor, az Egyházmegyei Katolikus Iskolák Főhatóságának Főigazgatója olvasta fel, majd átadta az igazgató asszonynak. A másodikos Kőszikla osztályból, Bodrogi Sebestyén versmondása majd a harmadik osztályosok körjátéka után Tuzson Bence mondott beszédet.

   – Nagy öröm számunkra, hogy Dunakeszin új iskola nyitja meg kapuit – mondta, majd azzal folytatta, hogy a településen nagymértékben nő a gyerekek száma. Utalt arra, hogy a dinamikusan fejlődő város e tekintetben példaértékű Magyarországon s ez kihívás elé is állítja a városvezetést és most már az egyházat is. – Külön öröm számunkra, hogy az egyházi iskola ismét megnyithatja kapuit s ezáltal a hitet, erkölcsöt, és értékeket össze tudjuk egymással kapcsolni. Ennek különös fontossága van Dunakeszi és az ország jövője szempontjából egyaránt… Fontos, hogy a hiten alapuló erkölcsi oktatás is megvalósuljon annak érdekében, hogy azok az értékek, amikre ezt a várost, ezt az országot alapítjuk, megerősödhessenek és ismételten Magyarország alapjaivá és részévé váljanak.

   Végezetül a pedagógusoknak azt kívánta, hogy örömüket leljék a gyerekek hitre, erkölcsre, tudásra nevelésében s a szülők vegyenek részt e folyamatban. A gyerekek pedig ne kötelességnek érezzék a tanulást, hanem érezzék jól magukat az iskolában és leljenek igazi közösségre.

   Két első osztályos, Kovács Gréta Ágnes és Bakos Bercel kedves versmondása, majd a másodikosok közös szavalata után következett Dióssi Csaba köszöntője.

   – Dicsértessék a Jézus Krisztus azért, hogy itt lehetünk, hogy erőt adott a sok jóakaratú embernek, akik azon dolgoztak, hogy az iskola megvalósulhasson. és elkezdődhessen a tanítás – kezdte beszédét a városvezető. Felidézte az iskola több mint százhúsz éves előtörténetét, kiemelve, hogy az akkori elöljáróságnak iskolateremtési szándékát az egyház segítette. A tanintézmény az idők folyamán bővült, átélte és részben túlélte a történelem viharait, mígnem a rendszerváltást követően ismét önkormányzati tulajdonba került. Utalt arra, hogy 2013-ban újra állami fenntartásba kerültek az országban az általános iskolák és a Dunakeszin gyors ütemben növekvő gyerekszám nyomán szükségessé vált új iskola létesítése. Állami segítséggel elkészült az új 24 osztályos iskola, ide költözött a Szent István Általános Iskola és az üresen maradt épületet mindenképpen az oktatás szolgálatában kívánták tartani.  

   – Adódott a történelmi lehetőség, hogy a városi katolikus közösség és az önkormányzat régi vágya, hogy az az értékrend, ami az iskola egykori alapítását követően szolgálta a település lakosságát, újra közénk kerüljön. Szeretném megköszönni, hogy a hívő közösségünk kezdeményezését meghallgatva, a főtisztelendő püspök úr, mint korábban sokszor, most is mellénk állt. Itt nem csak egy régi épület került felújításra, hanem ahogy az államtitkár úr mondta, a régi szellemiség is visszajött. Ez a szellemiség több mint ezer éve segít minket, magyarokat, hogy Európában megtaláljuk a helyünket és boldoguljunk.

   Végezetül köszönetet mondott a kivitelezőktől a tantestületig minden jóakaratú embernek, hogy ez az iskola létrejött.

   A tanulók közös éneklését Márton Luca és Gyombolai Bálint gitáros-énekes duó kísérte. Ők szólaltatták meg a szentmisén és az ünnepségen elhangzó valamennyi dalt. Ezt követően az igazgatónő mondta el tanévnyitó beszédét. Ebből idézünk:

   – Örömmel és hálával a szívemben köszönöm mindazoknak, akik hozzájárultak ahhoz, hogy az iskola ismét megnyithatja kapuit. Köszönöm a tervezőknek, kivitelezőknek, hogy új köntösbe öltöztették ezt a régi épületet. Mi tudjuk azt is, ha az Úr nem épít várost, akkor hasztalan fárad, aki építi azt. Az iskolánk megszületését segítették a plébános atyák, a hívek, a kollégák, a szülők és elsősorban a ti imátok. Tudom, hogy a negyedikesek imádkoztak, hogy legyen negyedik osztály. Mert ez akkor indul, ha legalább tíz negyedikes lesz. És meglett.

Tudjuk, hogy még sok nehézség áll előttünk, mire teljesen elkészül az iskola. Mi is ugyanúgy elsősök vagyunk, mint ti, gyerekek. Most énekeltük, hogy Vár ránk egy szép ország, ahol Jézussal találkozhatunk. A tanító nénikkel együtt mind azt szeretnénk, hogy ebben a ránk váró szép iskolában is találkozhassunk Jézussal. Szeretnélek benneteket arra emlékeztetni, amit a püspök atya mondott a szentmisén, hogy Jézusra kell hasonlítani. Én azt kívánom mindannyiótoknak, hogy úgy tudjunk együtt dolgozni, hogy egyre közelebb kerülhessünk Jézushoz. Ezekkel a gondolatokkal a 2018-2019-es tanévet megnyitom.

   A Szózat eléneklése után a diákok elfoglalták osztálytermeiket, a vendégek pedig megnézték a teljesen új köntösbe öltöztetett iskolabelsőt.



Katona M. István (Dunakeszi Polgár)
Fotó: Ligeti Edina és a szerző felvételei

| Impresszum | Médiaajánlat | Jogi nyilatkozat | Közlemény |

© 2024 Dunakanyar Régió - Közéleti Újság Online Kiadása

Legfrissebb hírek

| Következő 15 |