2024. augusztus 7. szerda - Ibolya Dunakeszi | Göd | Fót | Szentendre | Sződliget | Vác | Verőce | Kismaros | Nagymaros | Zebegény | Szob
Címlap | Külföld | Belföld | Kultúra | Sport | Hirdetés | Ingatlan | Bulvár | A nap receptje


Lapjaink

Lapjainkat letöltheti itt!

Lapjainkat letöltheti itt!











Támogatóink








Magyarország felhőképe

Felhőkép

Menetrendek

» MÁV - ELVIRA
» VOLÁN
» MAHART


E-mail belépők

» Freemail
» Gmail


Linkek

» Femina
» Használtautó
» Benzinár kereső
» Útvonalterv
» Autópálya-matrica
» Központi Tudakozó
» Magyarország.hu
» Állások

2018. 08. 30.
Pusztító tűz a Meggyes utcában - Négy család otthona vált a tűz martalékává

A pusztító tűz nyomai már messziről látszanak a Meggyes utcában. A leégett háztető elszenesedett, koromfekete faszerkezete, a beomlott, megsemmisült tető látványa szomorú mementóként árulkodik az augusztus 24-i hajnali tűz romboló hatásáról. Napokkal a pokoli tűz után a négylakásos társasház udvarában is érződik az épület falaiba is beívódott a füst szúrós, fojtó szaga.

Szénné égett szobaajtó, a megolvadt kilincs, a beszakadt mennyezet, fejünk fölött tátongó égbolt mutatja a tűz pusztító erejét.

– Augusztus 24-én, hajnali négy óra múlt pár perccel, amikor hatalmas égdörgésre és azt kísérő villámlásra ébredtünk – idézi fel a történteket az egyik lakás tulajdonosa, Salamon Zsolt.

Az egyik károsult, Salamon Zsolt és Sipos Dávid polgármesteri kabinetvezető, aki az önkormányzat által kezdeményezett városi felajánlásokat szervezi és koordinálja 

– Megnéztem az elektromos eszközeinket, hogy valamelyik esetleg nem lett-e zárlatos, mert füst szagot éreztünk, de mindegyik sértetlen volt, viszont a füst szaga a padlásfeljárónál erősödött – eleveníti fel a hajnali sokkot.

– Perceken belül kiderült, hogy hasonlókat érzékelt társasházi szomszédom is, de ő sem látott semmit. Szétszerelte az átmelegedett kaputelefont, de nem talált elektronikai hibát. Körbejártuk az épületet, és akkor láttuk, hogy a füst annak az ingatlannak a padlásteréből terjeng, melynek tulajdonosai a Balatonon nyaraltak. Olyan erős, maró volt a füst, hogy védőkészülék nélkül nem tudtunk bemenni a padlástérbe.

Salamon Zsolt elmondta, hogy hajnali öt óra tizenhárom perckor értesítették a tűzoltókat.

– Ekkor már a szomszédnál pici lángokat láttunk. A tűzoltók több mint negyedóra elteltével érkeztek meg, és ¾ 6-kor tudták elkezdeni a tüzet oltani, mivel probléma volt a víznyomással. Minden esetre ez egy nagy tanulság a jövőre nézve! Úgy gondolom, tarthatatlan, hogy egy ekkora városnak nincs saját tűzoltósága – jegyzi meg a kétgyermekes családfő, aki Sipos Dáviddal, Dióssi Csaba polgármester kabinetvezetőjével együtt mutatja be a – vélhetően – villámcsapás okozta tragédia következményeit.

Ez maradt Salamon Zsolték lakásának egyik szobaajtójából

Mint megtudtuk, az egyik lakás teljesen kiégett, a tűz martalékává váltak a bútorok, berendezések, a személyes tárgyak, semmilyen ingóság nem maradt.

-  A másik három ingatlanban is rendkívül súlyos, lakásonként több tízmilliós károk keletkeztek – tájékoztat a középkorú mérnök, aki elmondta, hogy vannak helyiségek, melyek az oltás következtében beáztak, és emiatt keletkezett kár.

- Lakásonként több tízmilliós kár keletkezett. A teljes tetőszerkezetet vissza kell bontani és újjáépíteni. A bajban az a szerencsénk, hogy személyi sérülés nem történt. Gyakorlatilag az egész házat fel kell újítani – mondja miközben a tűz és az oltás romjai recsegnek a talpunk alatt.

- Mindenkinek van biztosítása, reméljük a biztosító társaságok partnerek lesznek a helyzet megoldásában. Nagyon szeretnénk, ha legalább a karácsonyt már itthon tölthetnék – mondja reménykedve, majd arról beszél, hogy az önkormányzat és nagyon sok ismeretlen ember sietett a segítségükre.

 

- Sipos Dávidnak nagyon sokat köszönhetünk, aki megszervezte és koordinálja az önkormányzat kezdeményezésére elindított segítségnyújtásra irányuló felhívást. Nekik köszönhetjük, hogy számos felajánlást, segítséget kaptunk, melyek között a ruhaneműk, a bútorok mellett vannak, akik pl. lakásukat ajánlották fel több hónapra. Csak a rezsiköltséget kell megfizetni. A Dunakeszi Polgármesteri Hivatal is ígért anyagi segítséget, illetve a biztosításainkat is igyekszünk érvényesíteni. Nagy szükségünk van a támogatásokra, hiszen négy család, tizenhat ember létezését kell megoldani, akik között vannak óvodás, kisiskolás gyerekek, egyetemisták és mi, szülők. Többen bírálták a Facebook-on az önkormányzatot – érezhető politikai felhanggal -, hogy nem nyújt kellő segítséget a bajbajutottaknak. A valóság azonban az, hogy mindenhonnan rengeteg segítséget kaptunk. Üzenem mindenkinek, a megmaradt ingóságainkat biztonságba helyeztük, a gyerekeink el tudják kezdeni a jövő héten induló tanévet, így az újjáépítésbe bele tudunk fogni. A sok segítség lelkileg rengeteget jelentett, hisz éreztük, hogy nem vagyunk egyedül! Volt, aki a munkásoknak egy tepsi pogácsát hozott, volt, aki a mosodába elvitte a ruhákat, amik az átköltözéshez kellettek, vagy leszerelte a lakás összes konnektorát… - mondja elérzékenyülve.

Salamon Zsolt beszámol arról is, hogy sokan kérdezték tőle; volt-e villámhárító? - Nem volt, de ha végig megyünk Dunakeszin, nagyon sok házon nincs, és ez sem egy csodaszer. Viszont szerintem a füstjelző sokkal fontosabb, nekünk biztos sokat segített volna, de nem volt – teszi hozzá szomorúan.

Nagy a tragédia, az épület szörnyű képet fest, négy család élete került nehéz helyzetbe. Mint hallhattuk, az önkormányzat és személy szerint ön is nagyon sokat segített abban, hogy a családok kilátástalannak tűnő helyzete mielőbb megoldódjon. Valójában mit tett az önkormányzat a családok megmentéséért? – kérdeztem Sipos Dávidtól.

-  Azon a szörnyű napon, reggel hat óra körül hívtak, és tíz perc múlva már itt voltam, mert itt lakom a közelben. Érkezésemkor a tűzoltók már oltották a tüzet. A lakhatás megoldásában kértek segítséget az ingatlan tulajdonosok. Sajnos az önkormányzati bérlakások, valamint a környező panziók telítettek voltak. Folyamatosan kapcsolatban álltam Dióssi Csaba polgármester úrral, aki felhívta a gödi és a fóti polgármestert, de náluk is ugyanez volt a helyzet, nem volt szabad lakás. Ezért választottuk azt a megoldást, hogy a lakossághoz fordultunk felhívással, melyben segítségüket kértük. Az önkormányzat vállalta, hogy kifizeti a lakhatás költségeit. Százas nagyságrendben ajánlottak fel ruhaneműt, cipőt, tanszert, bútort, de volt, aki egy teljes bútorozott lakást ajánlott fel év végéig, és csak a rezsiköltséget kell megfizetni. Két család lakhatását így sikerült az önkormányzat segítségével megoldani, két családon rokonok, barátok segítettek. Két konténert hoztunk, s ezeket, ahogy telik folyamatosan cseréljük. Biztosítottunk teherautókat a megmaradt ingóságok elszállítására, és a Duna-parti gyermeküdülőben egy raktárépületet tárolásra. Biztosítási szakértőt hívtunk a helyszínre, aki segített a felmerült kérdések megválaszolásában. Segítünk a felajánlások összegyűjtésében, mint az előbb mondtam, nagyon sok ruha, tanszer, cípő érkezett - szinte már nem is tudják fogadni -, amit a családok hálásan köszönnek. Ezért arra kérik a város lakóit, ha valaki megteheti, pénzadománnyal támogassa az újjáépítés költségeit. A társaház lakói erre a célra bankszámlát nyitottak, mert nagy szükségük van az anyagi támogatásra. Az önkormányzat a felújításhoz szakmai segítséget tud adni, és abban is támogatja a közösséget, hogy a szakemberek elérhetőségét biztosítja, illetve a bontáshoz konténereket adunk.

Én fogom össze a segítségnyújtás levezénylését az önkormányzat részéről. Eddig közel száz telefonhívás érkezett. Készítetten egy online Excel táblázatot, melyen látható, hogy kitől jött a felajánlás, milyen telefonszámon lehet keresni. Elképesztő összefogás tanúi lehetünk a városban! Sokan a saját pénzüket ajánlották fel olyan formában, hogy elmennek bevásárolni élelmiszert, ruhaneműt, tanszereket a gyerekeknek. A bajban Dunakeszi megint összefogott! – jelentette ki Sipos Dávid, aki elnézést kér, de el kell mennie, mert a polgármester várja, hogy egyeztessenek a további teendőkről.

Búcsúzásként Salamon Zsolt megmutatja azt a bejegyzést, melyet a Facebook-on posztolt egy megjegyzésre reagálva:

- „… A sok segítség nem csak anyagi, vagy a kétkezi munka értékével segített hozzá minket a mielőbbi újrakezdéshez, de lelkiekben is elmondhatatlan erőt adott nekünk - éreztük, hogy nem vagyunk egyedül... és ez a legnagyobb segítség! A segítőkész magyar emberek, akiket Ön hiányol, itt voltak az elmúlt napokban velünk, mellettünk, látogasson el hozzánk, szívesen bemutatom őket Önnek:) Ismét csak megköszönni tudom mindenkinek!!! Egy jó tanácsot, ha adhatok: ne a Facebook posztokból ítélje meg a társadalmat, az emberek ennél jobbak - most már tapasztaltuk...”

Akik tudnak, segítsenek, a felajánlásaikkal kapcsolatban Sipos Dávidot a+36-70-338-0761-es telefonszámon érhetik el.

Anyagi felajánlásaikat a következő helyen várják:

Bankszámlaszám: 11742104-24292623

Számlatulajdonos: 2120 Dunakeszi Meggyes utcai Tház

 



Vetési Imre (Dunakeszi Polgár)
Fotó: KesziPress

| Impresszum | Médiaajánlat | Jogi nyilatkozat | Közlemény |

© 2024 Dunakanyar Régió - Közéleti Újság Online Kiadása

Legfrissebb hírek

| Következő 15 |