2024. augusztus 12. hétfő - Klára Dunakeszi | Göd | Fót | Szentendre | Sződliget | Vác | Verőce | Kismaros | Nagymaros | Zebegény | Szob
Címlap | Külföld | Belföld | Kultúra | Sport | Hirdetés | Ingatlan | Bulvár | A nap receptje


Lapjaink

Lapjainkat letöltheti itt!

Lapjainkat letöltheti itt!











Támogatóink








Magyarország felhőképe

Felhőkép

Menetrendek

» MÁV - ELVIRA
» VOLÁN
» MAHART


E-mail belépők

» Freemail
» Gmail


Linkek

» Femina
» Használtautó
» Benzinár kereső
» Útvonalterv
» Autópálya-matrica
» Központi Tudakozó
» Magyarország.hu
» Állások

2017. 12. 02.
"Honi történet tudása nélkül nincsen honszeretet" - Radnótis siker a helytörténeti vetélkedőn

A fentebb idézett mottó jegyében immár 20. alkalommal rugaszkodott neki Dunakeszi három általános iskolájából öt négyfős felső tagozatos csapat mellett a gimnáziumból érkezett kvartett, hogy az idei Helytörténeti vetélkedőn számot adjanak felkészültségükről, a település történetének ismeretéről, amely idén ünnepli várossá avatásának negyvenedik évfordulóját.

 

A vetélkedő házigazdája Kárpáti Zoltánné, a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola igazgatója

A december 2-án rendezett vetélkedő házigazdája ezúttal is a Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola volt, melynek igazgatója, Kárpáti Zoltánné kedves szavakkal köszöntötte a város életében jeles eseményként számon tartott helytörténeti vetélkedő résztvevőit, a zsűriben helyet foglaló közmegbecsülésnek örvendő személyiségeket, Szakáll Lászlónét, Borbély Emmát, Dallos Gyulát, Száraz Györgyöt és Lőrincz Róbertet.

A zsűri tagjai: Száraz György (balról), Szakáll Lászlóné, Lőrincz Róbert, Borbély Emma, Dallos Gyula

A megnyitó kedves színfoltja volt, amikor köszöntötték és méltatták Borbély Emma nyugdíjas könyvtárigazgatót, aki egykoron – még a múlt században – az általános iskolák alsó tagozatos diákjai számára megszervezte és útjára indította a helytörténeti vetélkedőt.

Borbély Emma és Kárpáti Zoltánné

Dunakeszi helytörténeti értékeinek feltárásában és megismerésében újabb mérföldkő az 1997-es esztendő, amikor Harangozó Katalin tanárnő a felsősök számára indította el - és a Kőrösiben tanító pedagógus társainak, a település helytörténeti „kincseinek” bemutatásában és megőrzésében máig kiemelkedő tevékenységet felmutató Szakáll Lászlóné és még sok lelkes lokálpatrióta támogatásával – két évtizeden át szervezte és vezette a vetélkedőt, akinek ez irányú önzetlen tevékenységét Kárpáti Zoltánné hálás szavakkal köszönte meg.

Harangozó Katalin és Kárpáti Zoltánné egy korábbi vetélkedőn

A megnyitón beszédet mondott Dallos Gyula, Dunakeszi díszpolgára, örökös magyar bajnok díjlovagló, a vetélkedő fővédnöke, aki kiemelte, hogy a helytörténeti vetélkedőnek sokkal, de sokkal nagyobb az üzenete, szinte mindent felülmúló az ars poeticája, mint egy „általános” sokszínű szellemi vetélkedőnek.

-  A versengő fiatalok a gyökerek felkutatásával, megismerésével, ápolásával, őseink tudásának „átöröklésével” a jelenben sokkal jobban meg tudják mutatni alkotó tudásukat. Mindezekkel felvértezve jóval reálisabban tudják a jövőt tervezni – mondta Dunakeszi díszpolgára, aki szerint sokkal felemelőbb úgy élni városunkban, hogy aktívan kivesszük részünket mindennapi életéből, hozzájárulunk fejlődéséhez.

– Minden olyan dolog, ami egy közösség épülésére szolgál, az nemcsak egy lakóhelynek a felemelkedése, hanem egy egész nemzetért való tevékenység – hangsúlyozta Dallos Gyula, aki Széchenyi István egyik gondolatával: ”Kissé nagyobb tudományt és fényes, ügyes végrehajtást” kívánva bíztatta a fiatalokat. A város jeles polgára köszönetet mondott mindazoknak, akik az elmúlt két évtizedben cselekvően hozzájárultak a helytörténeti vetélkedő sikeréhez, mellyel olyan útravalót adtak, és adnak a gyerekeknek, ami manapság nagyon fontos.

– Ez pedig erősíti identitás tudatukat, hitüket, helyismeretüket, ami által jobban tudják elhelyezni magukat a világban – hangzottak az egyetemi katedrán oktató Dallos Gyula szavai, aki befejezésül reményét fejezte ki, hogy újabb jubileumokat is megél a helytörténeti vetélkedő.

A megnyitó beszédek után kezdetét vette a 20. Helytörténeti vetélkedő, amely Dunakeszi életének két jelentős évfordulójára – 40 éve kapott városi rangot, 80 esztendős a kibővített Szent Mihály templom – és Enyedi Lajos fotóművész nagy sikerű, „Dunakeszi ma és 40 éve” című kiállítására épült, aki nívós szakértelemmel fotografált képeinek segítségével tükröt tart a múlt és a jelen közé.

A vetélkedő szervezője és vezetője Szlobodnyikné Sas Ilona

A vetélkedőt szervező és vezető Szlobodnyikné Sas Ilona tanárnő szerint az iskola aulájában rendezett kiállítást még soha nem nézte meg annyi tanuló, mint Enyedi Lajos képeit. A csapatok tagjai intenzíven készültek a városi vetélkedőre, akik háromszor is találkoztak a Kőrösiben, egyszer autóbuszos városnéző körutat tettek Dunakeszin, de volt, amikor a híres emberek életével, személyiségével, és az évfordulókkal, helytörténeti múzeumunk tárgyaival ismerkedtek.

A sokrétű és a helyszínen helyet foglaló közönséget is igazán értékes információval „megajándékozó” vetélkedő versenyzőinek „világát” ismerve volt olyan feladat, melyet tablet használatával kellett megoldani. „A feladatok sikeres megoldásához a modern kommunikációs eszközön kívül nélkülözhetetlen az együtt gondolkodás” – utalt az emberi összefogás inspiráló szépségére – Kárpáti Zoltánné.

A színvonalas és jó hangulatú szellemi „párviadal” eredményhirdetése előtt Szlobodnyikné Sas Ilona bejelentette, hogy valamennyi csapat felkészülését a gödöllői Grassalkovich kastélyba szervezett egy napos ajándékkirándulással szeretnék elismerni.

Ezt követően érkezett el a várva várt pillanat az eredményhirdetés:

1. Zöld Paradicsomok csapata 120 pont (Radnóti Miklós Gimnázium): Halász András, Konrád-Soós Bálint, Makrai Nátán Dániel, Zöld Péter Viktor (Felkészítő tanár: Takács Erika)

2. Holtversenyben: Keszi csapat 113 pont (Bárdos Iskola), Dunakavics 113 pont (Kőrösi Iskola)

4. 4 Garas csapata 104 pont (Kőrösi Iskola)

5. Keszi Rend Lovagjai csapat 101 pont (Kőrösi Iskola)

6. Hősök csapata 89 pont (Szent István Általános Iskola)

 

A győztes csapat tagjai az ünnepélyes eredményhirdetés és közös fotó elkészítése után boldogan nyilatkoztak a Dunakeszi Polgárnak, akik elmondták, nagyon készültek a vetélkedőre, de azt sem hallgatták el, hogy nagyon izgultak. A vetélkedő rengeteg pluszt adott a számukra, – mint a csapat szóvivője, Konrád-Soós Bálint mondta – jobban megismerték „saját” városukat. Mi tetszett? – kérdeztem a fiúktól: - A fotókon jól látható, hogy negyven év alatt mennyit fejlődött Dunakeszi – vágta rá Bálint, aki ezt a gyors fejlődést látja a Toldi Lakóparkban is ahol, amikor öt éve odaköltöztek egy nagy puszta volt. - Most pedig az egyik legnagyobb lakópark – mondta a felnőttek tárgyilagosságával.

A győztes csapat tagjai - Halász András, Makrai Nátán Dániel, Konrád-Soós Bálint és elől Zöldi Péter Viktor - Szlobodnyikné Sas Ilona, Takács Erika, Dallos Gyula és Kárpáti Zoltánné társaságában

– Nekem tudást és sok új ismeretet adott a vetélkedő. Apukám mesélte, hogy amikor a nyolcvanas években átjárt Gödre, szinte egy puszta vette körbe Dunakeszit. Azóta akkorát fejlődött a város, hogy azt sem tudjuk, milyen részei vannak – mondta Zöldi Péter Viktor.

Konrád-Soós Bálint szerint a negyvenötezres városban kevés az egy középiskola. – De nekem hiányzik a mozi is – folytatta Bálint, aki közbevetésemre, hogy a nagy többség az internetet részesíti előnyben azonnal rávágta: - Ez nem igaz, hiszen Budapesten több mozi van, melyekbe naponta több ezren mennek. Dunakeszi egyik előnye Budapest közelsége, de azért egy kisebb mozi itt is jó lenne - tette hozzá.

Zöldi Péter Viktor a szép főtérre és a város számos pontjára több fát ültetne, és parkosítaná az utcákat. Halász András szerint viszont úgy jó ez a város, ahogy van, de azt ő is szeretné, ha több középiskola és egy kertmozi is lenne Dunakeszin.

Látva a vetélkedő színvonalát és hallgatva a győztes csapat tagjainak „felnőttek bölcsességével” megfogalmazott gondolatait, talán nem túlzás kijelenteni, hogy Dunakeszi fejlődése töretlen lesz a jövőben is, melyre garanciát jelentenek a városban élő és tanuló tehetséges fiatalok is.

 



Vetési Imre (Dunakeszi Polgár)
Fotó: KesziPress

| Impresszum | Médiaajánlat | Jogi nyilatkozat | Közlemény |

© 2024 Dunakanyar Régió - Közéleti Újság Online Kiadása

Legfrissebb hírek

| Következő 15 |