2024. augusztus 13. kedd - Ipoly Dunakeszi | Göd | Fót | Szentendre | Sződliget | Vác | Verőce | Kismaros | Nagymaros | Zebegény | Szob
Címlap | Külföld | Belföld | Kultúra | Sport | Hirdetés | Ingatlan | Bulvár | A nap receptje


Lapjaink

Lapjainkat letöltheti itt!

Lapjainkat letöltheti itt!











Támogatóink








Magyarország felhőképe

Felhőkép

Menetrendek

» MÁV - ELVIRA
» VOLÁN
» MAHART


E-mail belépők

» Freemail
» Gmail


Linkek

» Femina
» Használtautó
» Benzinár kereső
» Útvonalterv
» Autópálya-matrica
» Központi Tudakozó
» Magyarország.hu
» Állások

2017. 09. 30.
Keszi települések találkozója Dunakeszin

A történelmi Magyarország területén közel félszáz Keszi előnevű, utótagú település volt (van), melyek Várnagy Enikő ötlete alapján több évtizede megrendezik a Keszi Települések Találkozóját. A nagy sikerű rendezvénynek idén immár harmadik alkalommal adott otthont szeptember 30-án Dunakeszi. A negyven éves városi múlttal büszkélkedő Dunakeszi vendégszerető meghívását tizennégy település fogadta el. A Dunakeszi által alapított vándorzászlót az egész napos ünnepség záróakkordjaként Dióssi Csaba polgármester adta át a következő találkozót rendező Tiszakeszi polgármesterének, Sipos Imrének.

Negyedszázada, hogy 1992-ben első alkalommal Borbély Emma, majd hat esztendő elteltével, 1998-ban Windhager Károly akkori önkormányzati képviselők vállalták magukra a Keszi előnevű, utótagú falvak, városok találkozójának otthont adó Dunakeszin a főszervezői feladatokat. Ma pedig immár harmadik alkalommal fogadta nagy szeretettel tizennégy település küldöttségét a 40 éves városi rangját idén ünneplő település a Dunakeszi Programiroda és a Tóth Mariska Alapítvány kuratóriuma szervező munkájának, az Önkormányzat anyagi támogatásának köszönhetően.

A vendégek programja a József Attila Művelődési Központban kezdődött kora délelőtt, ahol megtekintették Dunakeszi 40 című, Enyedi Lajos fotográfus-operatőr négy évtizeddel ezelőtt, Dunakeszi mindennapi életét bemutató jubileumi fotókiállítást, melyet ezer korabeli képből válogattak.

A küldöttségek a patinás művelődési intézmény falai közül a város ékszerdobozaként elismert gyártelepi kolónia központjában emelkedő Országzászlóhoz vonultak, ahol a találkozó főszervezője, Harangozó Katalin köszöntő szavai után Csoma Attila önkormányzati képviselő, a József Attila Művelődési Központ igazgatója, helytörténész kedves hangvételű beszédben méltatta a Keszi települések példaértékű kapcsolatát.

Külön köszöntötte a Keszi Települések Találkozója megálmodóját, Várnagy Anikót, aki Töhötöm nyomában címmel megírta a Keszi törzsek és települések történetét, melyet 2006-ban a Keszi Alapítvány adott ki.

 

A Keszi Települések Találkozójának idei megnyitására felkért Várnagy Anikó őszinte hittel és szeretettel beszélt az eddigi találkozók lélekemelő hangulatáról, összetartó erejének jelentőségéről.

Köszöntők után ünnepélyes zászlófelvonással zárult az Országzászlónál rendezett program, amely a Fő út melletti Honfoglalási emlékműnél folytatódott.

A Koncertfúvósok által felcsendülő Himnusz közös eléneklését követően, a város díszpolgára, Kollár Albin címzetes iskolaigazgató beszédét hallgathatták meg a vendégek, aki – többek között - felidézte a korábbi találkozók emlékét is. Ezt követően a küldöttségek megismerhették Dióssi Csaba polgármestert és Erdész Zoltán alpolgármestert, akikkel együtt a dunakeszi találkozó emlékére Enyedi Lajos elkészítette a csoportképet, melyet a kora esti búcsúzáskor már át is vehettek a vendégek.

A jó hangulatú közös fotózás után a Főút menti Keszi fasorban – egykoron a városunkban rendezett találkozó emlékére ültetett fákra – a települések képviselői szalagot kötöttek a 2017-es találkozó tiszteletére.

A közös fotózás, és szelfik után a vendégek megtekintették Dunakeszi legújabb büszkeségét, a napokban felavatott Atilla nagykirály szobrát, amely óriási elismerést váltott ki a küldöttségek tagjai körében. Nem kevésbe az, amit a Városházán hallhattak Erdész Zoltán alpolgármestertől, aki tartalmas előadásban mutatta be Dunakeszi történetét, a település fejlődését, a városiasodás folyamatát, és a napjainkban elért eredményeket, a lakosság mindennapi életminőségét szolgáló beruházásokat, az Önkormányzat és a hivatal működését.

A vendégek a Szent Mihály-napi ünnepség hangulatából is ízelítőt kaphattak a IV. Béla király főtéren, Kozsuch Zsolt plébános kalauzolásában megismerhették a Szent Mihály templomot, míg Szakáll Lászlóné Lujzi néni színes ismertetőjéből pedig a Helytörténeti Gyűjteményt.

A művelődési központban elköltött közös ebéd után dr. Hidán Csaba régész, történész, orientalista – fia, Hidán Álmos közreműködésével – Honfoglalás kori viselet és fegyverzet címmel tartott előadást és látványos bemutatót.

Látványból és magas színvonalú produkcióból a folytatásban sem volt hiány a színpadra lépő Bárdos iskola énekkarának, a Farkas Ferenc AMI, a Duna Gyöngye Néptánc együttes, és nem utolsó sorban a vendég Magyarkeszi Hagyományőrző Népdalkör tagjainak köszönhetően. Méltán zúgott is a vastaps a produkciók után.

Ebben az emelkedett hangulatban köszöntötte – immár másodszor – a vendégeket Dióssi Csaba polgármester, aki Dunakeszi értékeinek és eredményeinek bemutatását követően örömét fejezte ki, hogy a város meghívását tizennégy Keszi nevű település fogadta el. Reményét fejezte ki, hogy a találkozások folytatódnak, mert úgy érzékeli rendkívül nagy az összetartó ereje. Köszönetet mondott a szervezőknek a nagy sikerű program előkészítéséért, és lebonyolításáért.

A polgármesteri köszöntő után a Keszi vándorzászlót megáldotta Kozsuch Zsolt plébános, majd elsőként Dióssi Csaba polgármester kötötte fel az emlékszalagot a megszentelt zászlóra Dunakeszi Város és a Városvédő Egyesület nevében. S ezt követően valamennyi küldöttség vezetője rögzítette településük emlékszalagját a Dunakeszi által alapított Keszi vándorzászlón.

Dióssi Csaba Dunakeszi nevében átadta a vándorzászlót a következő Keszi Települések Találkozóját rendező Tiszakeszi polgármesterének, Sipos Imrének: „Legyen ez a zászló a Keszi települések összetartozásának jelképe. Őrizzétek, óvjátok és tiszteljétek! Éltessétek és gazdagítsátok a településeink közti kapcsolatot!” – kérte Dunakeszi vezetője, majd átadta a zászlót Tiszakeszi polgármesterének, aki e szavakkal vette át:”A zászlót becsülettel megőrizzük, a települések közti kapcsolatokat gazdagítjuk és erősítjük!”

A felemelő pillanatok után Dallos Gyula olimpikon, örökös magyar bajnok díjlovas, Dunakeszi díszpolgára záróbeszédében abbéli hitének és meggyőződésének adott hangot, hogy a nemzet egységét, és jövőjét a Keszi Települések Találkozójához hasonló közösségi rendezvények erősítik, melyek ápolják történelmi hagyományainkat, értékeinket.

A magasztos tartalmú beszéd után Csoma Attila kedves szavakkal és virággal fejezte ki köszönetét a rendezvény főszervezőjének, az egész napos program háziasszonyának, Harangozó Katalinnak, akinek tevékenységét megszámlálhatatlan önzetlen segítőtárs támogatta, akikre méltán lehetünk büszkék mindannyian.



Vetési Imre (Dunakanyar Régió)
Fotó:KesziPress








































| Impresszum | Médiaajánlat | Jogi nyilatkozat | Közlemény |

© 2024 Dunakanyar Régió - Közéleti Újság Online Kiadása

Legfrissebb hírek

| Következő 15 |