aktuális

Komoly gondot okoz az utcára kivezetett csapadékvíz

Ahogy jeleztük, több olvasónk is írt a csapadékvíz-elvezetéssel kapcsolatos cikkünk után. Egy dolog mindegyikük üzenetében közös: remélik, hogy a fejlesztésekkel és az ingatlantulajdonosokra vonatkozó szabályok betartatásával hatékonyabb lesz a víz elvezetése a jövőben. Csatornaépítések ide vagy oda, még mindig több helyen gondot okoz az utcáról befolyó csapadékvíz – írja a dunakeszipost.hu.

Bár a csapadékvíz-elvezető rendszer folyamatos bővítésének, az árkok és szikkasztók kialakításának köszönhetően Dunakeszi már nem állandó szereplője az országos hírcsatornák villámárvizeket bemutató adásainak, még mindig sok ingatlannál jelent gondot az utcáról lezúduló, oda kivezetett és összegyűjtött csapadék telkekre való beömlése. Nemrég egy átfogó tájékoztatót is közzétettünk ezzel kapcsolatban, amelynek lényege, hogy a 253/1997.(XII.20.) Kormányrendelet szerint minden ingatlantulajdonosnak kötelessége megfogni az esővizet telken belül szikkasztó vagy ciszterna kiépítésével, esetleg esővízgyűjtők telepítésével.

Ezzel kapcsolatban érkezett hozzánk jelzés, hogy ezt bizony sokan nem tartják be. “Hiába teszek meg mindent a saját telkemen, tisztán látható, hogy az utcában a legtöbben kivezetik az ereszcsatornáról a vizet az utcára. Mivel az utca lejt, ez a víz mind az én telkemen köt ki” – írja az egyik olvasónk. Persze amíg nincs büntetés, úgy sem csinálják meg – tette hozzá.

“Valóban így kellene, de úton-útfélen azt látom, hogy az ereszcsatorna szépen le van vezetve a járdáig. Akkor mit csodálkozzunk, ha a járda vagy az út járhatatlan lesz eső idején?” – írja egyik kommentelőnk.

Az önkormányzat bízik abban, hogy mindenkivel meg tudják találni a közös megoldást

Sipos Dáviddal a Chilli Cuki előtti vízelvezető rendszer kiépítése kapcsán csináltunk interjút, aki elmondta, hogy látják ezt a problémát, erre egyre nagyobb hangsúlyt fektetnek. Tudják, hogy a jogszabály lehetővé teszi a szankcionálást, de bíznak abban, hogy nem lesz szükség büntetésekre.

“Városi szinten olyan megoldást keresünk, ami a lakossággal együttműködve meg tudja oldani az utcára kiömlő esővíz elvezetését. Például az esővízgyűjtő tartály igénylése is ezt szolgálta, illetve a műszaki kollégáinktól is lehet segítséget kérni, hogy milyen telken belüli szikkasztási lehetőségek vannak. Ha a csapadékvíz-elvezetés az ingatlan műszaki adottságai miatt nem oldható meg telken belül, akkor két lehetőség van. Vagy a műszaki kollégákkal egyeztetett helyen kell a közterületen árkot ásni és oda bevezetni, vagy ha ez sem lehetséges, akkor a lakó anyagi hozzájárulásával bekötheti a városi csapadékcsatornába, de ez csak a legvégső megoldás lehet” – nyilatkozta Sipos Dávid. Bár büntetésre ad lehetőséget a jogszabály, az alpolgármester hangsúlyozta, hogy az önkormányzat nem büntetéspárti. Bíznak abban, hogy mindenkivel sikerül megtalálni a közös megoldást.

Prazsák Tamás elmondta, hogy az utcájukban abszolút ismert ez a jelenség. “A csatorna, ami sokszor megtelik, magasabban van, mint a szomszédom fürdőszobaszintje. Ilyenkor visszafolyik a víz. Bár az önkormányzat egy túlfolyóval segített a helyzeten, a telekre ugyanúgy befolyik víz. Ha nagy eső van, kijön a katasztrófavédelem, homokzsákkal, hólapáttal próbálunk védekezni, mint egy árvíz idején. A környéken kivezetik az utcára a vizet, a telkek előtti árkokat leburkolták, így jelentősen megnőtt a vízterhelés. Nem csoda, ha ezt nem bírja el a városi rendszer.”

“A szomszédom már odáig jutott, hogy nem bírta ezt tovább, ezért befalazta a garázst, mert folyamatosan beömlött a víz. Alig van zöldfelület a kertekben, sokan térkövezik az udvart, az árkokat betemették, hogy tudjanak ott parkolni, az eső pedig nem tud hol elszikkadni” – olvasható egy másik levélben.

Az utcák szikkasztóárkai a jogszabálynak megfelelően az útra eső csapadék elvezetésére alkalmasak, a telkekről kivezető vizet már nem tudja és nem is feladata ezeknek elnyelnie. Egy másik olvasónk ezért szeretné, ha az utcákban visszaállítanák az árokrendszert, bár tudja, ez sok lakónak nem tetszene, mert az utcán parkolnak, de nem lát mást megoldást az elmúlt évek özönvízszerű esőire.

Mi az önkormányzat álláspontja?

Egy igazán élhető város érdekében ezt a problémát is orvosolni kell, de csak a lakosság segítségével fog menni. A jogszabályba ütköző megoldások – utcára kiengedett vagy szennyvízcsatornába vezetett esővíz – a lakos társaink értékeit, ingatlanjait veszélyeztetik. A problémás ingatlanok tulajdonosainak a felszólítás után 60 napjuk lesz arra, hogy rendezzék a helyzetet szikkasztó vagy ciszterna kiépítésével, vagy esővízgyűjtők elhelyezésével. Utcafronti ingatlanok esetén egyedi elbírálás alapján lehetőség lehet közterületen szikkasztót építeni, vagy ha van esővízgyűjtő árok a ház előtt, akkor oda kivezetni, esővízgyűjtő csatorna esetén pedig abba becsatlakoztatni. Utóbbi esetében az önkormányzat műszaki segítséget nyújt a szabályos csapadékvíz elvezetéséhez – szemlézte az önkormányzat tájékoztatóját a dunakeszipost.hu.

Még szintén érdekelheti...