A Dunakeszi Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola még 4-es számmal jelölten, 1978 szeptemberében nyitotta meg kapuit. 1979-ben rendeztük az első képzőművészeti tárlatot a később Iskolagalériának keresztelt, kedvező adottságú aulánkban. Alapító igazgatónk, Kollár Albin mindenkor jó menedzsere volt a jó ügyeknek, így az országban harmadikként Dunakeszi is bekapcsolódott az országos Iskolagaléria programba.
Iskolánk e kulturális szolgálata azóta is élő és meghatározó színfoltja a város képzőművészeti életének. Kezdettől fogva műfaji sokszínűségre törekedtünk. Festő-, grafikus-, fotó- és szobrászművészek alkotásait mutattuk be az évek során. Legritkábban textilművészekkel találkozhattak vendégeink a kiállításokon: elsőként Szuppán Irén textilművész, Dunakeszi legrangosabb képzőművésze, majd Remsey Flóra, a gödöllői Remsey művészdinasztia jeles képviselője, Macskássy Izolda selyemfestő, selyemkollázs-készítő iparművész, Jámborné Balogh Tünde, a batikolás egyetlen hazai képviselője, dunakeszi alkotók: Gulyás Éva textilművész, Farkasvölgyi Éva gobelinművész, valamint varrott gobelinképeket készítő kolléganőnk, Pergerné Bán Éva munkáit állítottuk ki galériánkban.
November 22-én, pénteken Balassa Júlia textilművésznőt köszönthettük körünkben, aki Budakesziről hozta el selyemfestményeit Dunakeszire. A Kis Mágus Iskolagalériánk 145. kiállítása. A készülő tárlat, a kézzel festett selyemképek látványa szokatlan izgalmat váltott ki már a megnyitót megelőző napokban. Kíváncsiskodó, lelkendező és hosszan nézelődő gyerekek, felnőttek bolyongtak a képek között. Vonzotta őket a szuggesztív vizuális élmény, és a látható mögött rejtőzködő Titok.
Kaszáné Szekeres Erika rajztanárnő leíratta ötödikeseivel a képek ihlette kérdéseiket, amelyeket a megnyitóba illesztett műsorszámként fel is tehettek a művésznőnek. Balassa Júlia válaszai művészi hitvallását, alkotásai születésének módját, munkamódszerét, a képekké formálódó látvány, élmények, hangulatok inspirációjának hatását mutatták be, de szó esett a művésznő által használt, gyönyörű színű festékek beszerzési helyéről, festészetében nélkülözhetetlen adottságairól és a remélt lehetőségről, amikor őket is megtanítaná ilyen szépen festeni… Megtudhattuk, hogy festés közben komolyzenét hallgat, s hogy képeinek látványa később is felidézi zenei emlékeit. E két műfaj szoros lelki kapcsolatának gyökere a Hernád utcai zenei általános iskolai képzés és édesapja, Balassa Sándor zeneszerzői aurája.
Balassa Júlia filozofikus alkata a mindenség nagy kérdéseit, a végtelent, a láthatatlant, az ember spirituális lényének titkait színekké, formákká, dallamokká, sőt dinamikus mozgássá alakítva festi nagyméretű, dekoratív selyemképeit, a sárga, vörös, bíbor, cián, kék, zöld árnyalatainak százaival. Elméleti fizikus férjét szakmai útjaira elkísérve többször járt Japánban. Keletnek a képein megjelenő formavilága, jelképrendszere izgalmas idegenségével és vonzásával idézi elő a lenyűgöző, lelkesítő és megkerülhetetlen élményt, mely közös hullámhosszra szuggerálja szemlélőit, és érzéseik összeadódnak.
Zenei közreműködőink volt tanítványaink, Bangó Géza és Oroszki Tamás, a Dunakeszi Farkas Ferenc Zeneiskola volt növendékei tavalyelőtt nyertek felvételt a Bartók Béla Konzervatóriumba. Schubert: D-dúr szimfóniáját adták elő koncerttermi hangulatot varázsolva az iskola aulájába. A vastaps nekik, tanáraiknak, Dr. Domoszlai Erzsébetnek és Dobai Szabolcsnak valamint szüleiknek is szólt.
S. Baranyák Ágnes, pedagógus múlttal rendelkező író, költő, a Cilinder Kulturális és Művészeti Magazin főszerkesztője nyitotta meg Balassa Júlia tárlatát. Pedagógusi lelkülettel és gondolkodással példákon keresztül mutatta be a gyermekek és a művészet egymásra hatását, a művészetnek a gyermekek lelki, szellemi fejlődésében érvényesülő, meghatározó jelentőségét, a szülők és az iskola e téren viselt felelősségét.
Sokan voltunk. Ritkán, vagy még soha nem látott vendégek érkeztek, ott voltak régi ismerősök, kollégák, tekintélyes hivatalt viselő, felnőtté érett, hajdani tanítványok, és mindannyiunk örömére a Gyerekek. Anonimitást kérő támogatónknak, – aki hisz Iskolagalériánk nemes missziójában, – köszönjük érdek nélküli nagylelkűségét!
Harangozó Katalin művészeti menedzser
Fotó: Enyedi Lajos