Kitekintő

Spanyol diákok a Dunakeszi IV. Béla Király Gimnáziumban

November közepén ott még 22-24 fok a napi legmagasabb hőmérséklet. Nehezen képzelték el, hogy közel négyórás repülőút után kabátban, téliesen öltözve fognak kilépni a Liszt Ferenc repülőtér érkezési oldalán a szeles, csípős 6 fokos budapesti délutánba. Nem volt szükség transzparensekre, ami az érkezőket odairányítja a várakozókhoz, hiszen a diákok virtuálisan már hónapok óta ismerték egymást. Bemutatkozó filmeket készítettek, üzeneteket váltottak. Hatalmas lelkesedéssel üdvözölték egymást, akár a régi barátok. Megérkeztek!

Egy hétre a Dunakeszi IV. Béla Király Gimnázium vendége lett hét diák Spanyolországból, Córdobából. A 330.000 lakosú Córdoba Spanyolország déli részén Andalúzia tartomány harmadik legnagyobb városa Sevilla és Málaga után. Római kori emlékei, valamint az arab befolyás alatti időkből származó kalifátus okán az UNESCO Világörökség-listájára emelte belvárosát.

Az Európai Unió által finanszírozott oktatási csereprogram, az Erasmus+ keretében utazott hozzánk a diákcsoport és két kísérőtanáruk. Programjuknak két főcélja volt: egyrészt kapcsolatok építése, más európai kultúrák megismerése, az angol nyelvi kommunikáció fejlesztése, másrészt iskolájuk egyik kiemelkedően eredményes tevékenységét mutatták be.

Tagjai ugyanis egy olyan andalúziai oktatási szervezetnek (RED-FAB IDI), amely új ötletek, innovatív eljárások megvalósítása közben a természettudományos látásmódot fejleszti, szem előtt tartva a fenntarthatóságot és a gyakorlati úton történő tanulást. Számos kitüntetéssel, kiváló versenyeredményekkel büszkélkedhetnek. Két díjazott is a csoport tagja volt. Diákjaink célfeladatokat oldottak meg, hat csoportban dolgoztak a spanyol tanulók vezetésével, összesen huszonnégyen. Kémiai kísérleteket végeztek, például a már használt táblatörlőből újrahasznosították a tintát; műanyagot állítottak elő; újrahasznosított anyagokból látássérültek számára eszközöket, játékokat készítettek; online városfelfedező feladatot alkottak, hogy csak néhány témát említsünk. A délelőttök folyamán több tanítási órára is ellátogattak a vendéglátó diákok osztályában.

A zárónapon minden csoport bemutatta iskolánk tanulói előtt a hét során végzett tevékenységét, annak eredményét, következtetéseit. A záróceremónia keretében sor került a második Erasmus+fa elültetésére a Dunakeszi Diáknegyed parkjában. Tavaly indítottuk el hagyományteremtő céllal az akkori portugál vendégeinkkel, hogy minden fogadott külföldi csoporttal közösen elültetünk egy fát együttműködésünk emlékéül, így remélhetőleg egy szép liget alakul majd a jövőben. Az önkormányzat az új park helyét is kijelölte az épület mögötti területen és a fát is biztosította.

A csoport egy teljes napot töltött a magyar diákokkal közösen a főváros nevezetességeinek meglátogatásával. Szabadidőben a vendéglátó családok különféle programokat szerveztek számukra, volt bowlingozás, korcsolyázás, mézeskalácssütés, szentendrei kirándulás, balatoni kiruccanás, szaunázás; kóstoltak Túró Rudit, szaloncukrot, kürtőskalácsot.

Óriási köszönet és hála a családoknak, aki befogadták és sajátjukként gondoskodtak a spanyol diákokról! Nélkülük ez a hét nem sikerült volna ilyen jól, nem lett volna ennyire élményekben gazdag! Péntek reggelre megérkezett a havazás! Többen a vendégeink közül most láttak életükben először igazi havat. Nem maradt el a hócsata sem a spanyol és a magyar diákok között. Ha jól emlékszem, azt mondták, a magyarok nyertek, de lássuk be, egy picivel jobban ismerték a hazai pálya előnyeit.

Hudacsek Éva tanár, Erasmus+ koordinátor

Dunakeszi IV. Béla Király Gimnázium

Még szintén érdekelheti...