Október 17-én Dunakeszi-alagi portrék címmel indult útjára a Kölcsey Ferenc Városi Könyvtár új beszélgetéssorozata, amelyben az intézmény a település köztiszteletben álló személyiségeit szeretné egy kicsit jobban bemutatni a közönségnek. A program állandó házigazdája a könyvtár munkatársa, Laurinyecz Péter Pál, aki első alkalommal a Magyar Lovaregylet elnökével, Száraz Györggyel beszélgetett.
A megjelenteket Lőrincz Róbert, a könyvtár szakmai igazgatója köszöntötte. A sok-sok anekdotával és humorral fűszerezett esten sok minden szóba került. Megtudhattuk, hogy Száraz György 1951-ben született Dunakeszin, és azóta is a Vasút utcai szülőházában él. A lósporttal először 1964 májusában találkozott közvetlenül, amikor is édesapja az egyik vasárnapi ebéd után ellentmondást nem tűrő módon kijelentette: elviszi fiát Budapestre, a délutáni lóversenyre. Ez a látogatás döntő élmény volt a számára, az életét azóta is a lóversenyzéssel való kapcsolata határozza meg.
Diákéveire emlékezve Száraz György elmondta, hogy a budapesti Piarista Gimnáziumban eltöltött négy év alatt életre szóló barátságokat kötött. Sokat köszönhet egykori tanárainak, például az idén elhunyt szerzetes-teológusnak, Jelenits Istvánnak. Egykori osztálytársai közül megemlítette Rácz Istvánt, aki az Antall-kormány idején japán konzulként tevékenykedett, de diáktársa volt a 119-szeres válogatottsággal büszkélkedő Buday Ferenc kézilabdajátékos, edző is. Egy évfolyammal fölötte járt a későbbi Kossuth-díjas író, Esterházy Péter, egy évvel alatta pedig a magyar katolikus egyház mai vezetője, Erdő Péter bíboros.
Száraz György arról is mesélt, hogy az 1970-es években – az akkor még – a Nemzeti Múzeum épületében működő Országos Széchenyi Könyvtár hírlaptárában dolgozott. Ott mélyedt el a magyar lóversenysport és Alag történetének kutatásában. Az akkor megalapozott és megszerzett tudást az a rengeteg újságcikk is bizonyítja, amelyet az elmúlt évtizedek alatt különböző folyóiratokban jelentetett meg. Százéves az alagi lóversenypálya /1896-1996/ címmel könyvet is írt, továbbá a kétkötetes Dunakeszi története monográfiában az alagi lósport múltjáról, valamint a település irodalmi és művészeti életéről szóló fejezetek szerzője volt.
Száraz György 2011 óta a közel kétszáz éves múltra visszatekintő Magyar Lovaregylet elnöke. Az ott végzett munkája rengeteg utazással, protokoll-eseménnyel is együtt jár. A beszélgetésben elhangzott, hogy azok a kiemelt vendégek, akiket a budapesti Kincsem Parkban a nagyobb versenyek alkalmával kalauzolt (volt köztük köztársasági elnök és miniszter is), mindig nagy érdeklődéssel hallgatták a lóversenysporttal kapcsolatos információit.
Végül az is kiderült, hogy a közmédia népszerű műsorvezetője, Fodor Imre rokoni kapcsolatban áll Száraz Györggyel, aki a fiatal riporter nagybátyja és keresztapja.
A Dunakeszi-alagi portrék című beszélgetéssorozat következő vendége Kaszás Géza színész-rendező lesz, várhatóan decemberben.
(A krónikás)