Szentesi Zöldi László író, újságíró, publicista szeret benézni a kulisszák mögé, olyat felderíteni és megosztani a közvéleménnyel, amire eddig mások nem mutattak érdeklődést. Ezeket az információkat pedig mindig fogyasztható, az olvasó számára könnyen követhető, élvezetes módon adja közzé. Így olvashatjuk a Sződligeten élő író minap megjelent legújabb könyvét is, amelyben Kodolányi János posztumusz Kossuth-díjas író, újságíró életének egy elhallgatott, vagy inkább elhallgattatott szakaszát mutatja be.
Ha valaki igazán érdeklődik egy téma iránt, akkor könnyen és gyorsan, lelkesédessel telve megy az anyaggyűjtés. A szerző az Origo-nak adott interjújából kiderül, mondhatni rekordidő alatt – kutató munkával együtt két hónap – készült el Az Elsüllyedt világ – Kodolányi János belső emigrációja 1944-1956 című kötet. Nem is csoda, hiszen SZZL 16 éves kora óta Kodolányi rajongó, így tudta mit keres és azt hogyan fogja tálalni.
„Ebben az időszakban először a nyilasok, majd a kommunisták szorították ki az irodalmi életből. Kodolányi Balatonakarattyán belső száműzetésben élt feleségével. Ezt a nagyon nehéz időszakát tekintettem át 1944-től, Magyarország német megszállásától 1956-ig. Nem a forradalom kitörése miatt fejeztem be itt a történetét, hanem azért, mert 1955 végén megjelenhetett végre egy novellagyűjteménye a háború előtti írásaiból. Ezzel próbálták meg a barátai visszaterelni Kodolányit az irodalmi életbe. Aztán 1956 elején szívrohamot kapott, és 1969-ig – a haláláig – egyre rosszabb fizikai állapotba került, önálló munkát már nemigen írt” – mesélt könyvéről a hírportálnak a szerző. A életrajztöredék olyan kényes kérdéseket taglal, amikről a rendszerváltás előtt szinte beszélni sem lehetett, például az ellene felvetett háború utáni vádakat, a kommunistákhoz fűződő viszonyát, a mitológiai szemléletét, vagy a problémásnak nevezett politikai írásait. „A könyvem lényegében az ellene indított elképesztő hadjáratról szól” – jegyezte meg Szentesi Zöldi László.
A mű alapját Kodolányi János Várkonyi Nándorral és Szabó Istvánnal folytatott levelezés adja, amik a szerző szerint tudatosan úgy íródtak, hogy az utókorban is biztosan elolvassák majd. „Olyan részletességgel betekinthetünk a levelein keresztül az életébe, hogy ez önmagában is figyelemre méltó a magyar irodalomtörténetben. Néhány érdekes fejezetet én is kiragadtam a levelezéséből a könyvemben” – lelkesedett a publicista. Szentesi Zöldi László könyve azok számára is érdekes lehet, akik nem ismerik Kodolányi János munkásságát, mert a magyar irodalom világirodalmi rangú szereplője, aki megérdemli, hogy a mai generáció is megismerje. A könyvet keressék bátran a könyvesboltokban. Mindenkinek jó olvasást és elmélyülést kívánunk!
Szeredi Helga