Van bölcsődei, óvodai és iskolai férőhely, jobbnál jobb játszóterek érik egymást, ingyenes rendezvények egész évben, gyönyörű parkok, oltástámogatás, babacsomag…. Ez csak néhány pontja annak, mitől érzi úgy a lakosság, hogy családbarát településen él. De Dunakeszi mindezektől is több, Dunakeszin másként gondolkodnak. A közös dolgokról közösen döntenek a helyiekkel, együtt építik Dunakeszit.
Az épülő Dunakeszi Diáknegyed, napjainkban az ország legnagyobb középiskolai beruházása időről időre előtérbe helyezi Dunakeszit, de most a titokra lettek kíváncsiak. Dióssi Csaba, Dunakeszi polgármestere felkérést kapott, hogy vegyen részt a Kecskeméten rendezett Családbarát Települések Expon és tapasztalataival segítse más városvezetők munkáját.
“Együtt dolgozunk a lakossággal. Ami a dunakeszieknek fontos, nekünk is az. A tétlenkedés nem Dunakeszi stílusa, amire szükség van, azt megcsináljuk. Sokszor ér minket az a vád, hogy a dunakesziek el vannak kényeztetve. Nekünk az a célunk, hogy a lakosaink életének minden szegmensét lefedje a városunk. Hogy otthonuk legyen a városunk” — mondta a polgármester.
A kerekasztal-beszélgetésből kiderült, fontos a mikromenedzselés, a jó gazda gondossága, az igényekre reagálás, az országos problémákra helyben keresni megoldásokat és kommunikálni a lakossággal.
Hogy ezt hogyan csinálják? Dióssi Csaba ezt is elárulta. “Szerintem 4 dolog kell ahhoz, hogy családbarát településsé váljunk:
- Mérjék fel az igényeket, hallgassák meg a lakosságot, nem önmagában a fejlesztésért fejlesztünk, hanem a lakosságért.
- Kell egy csapat, egy jó “szakembergárda” és olyan képviselők, akiknek szintén fontos az, hogy a település tényleg jó hely legyen.
- Vízió: él egy kép bennem, hogy milyen az a nagyon jól működő város, amiben szeretnek nyugodtan élni az emberek. Ezért dolgozunk. Praktikus, jó ötletek kellenek, amiket meg is tudunk valósítani. Nem ideológiai alapon hozunk döntéseket, hanem logikai alapon.
- Nagyon fontos, hogy a városvezetők szeressék azt, amit csinálnak és akkor a lakosság is hinni fog nekik” – részletezte a polgármester.
A családok nemcsak szülőkből és gyerekekből állnak, ott vannak még a nagyszülők is, az idősebb korosztály. Dunakeszi az idősekkel kapcsolatos munkájáért és odafigyeléséért 2020-ban az idősbarát önkormányzat címet is elnyerte. Egészségügyi szűrőnapokkal, tornával, programokkal, az ország legnagyobb nyugdíjas klubjával, karácsonyi csomagjával, kedvezményes üdültetéssel a 65 év felettiekről is hangsúlyosan gondoskodnak. Az intézkedésekbe a gyerekeket is bevonják, hogy ők is átérezzék ennek a fontosságát.
Dunakeszin mindig az az elsődleges szempont, hogy a dunakeszi családokat hogyan tudják segíteni: reagálni a lakossági megkeresésekre, szakértői csapattal átbeszélni, kidolgozni a lépéseket és belevágni. A recept egyszerű, érdemes alkalmazni.
Szeredi Helga
Fotó: filmkovacs.hu