A mai Dunakeszi több évszázados múltra tekint vissza. Először 1255-ben, IV. Béla király egyik adománylevelében említették név szerint a települést, de a régészeti leletek és a történeti feljegyzések alapján tudjuk, hogy már a X. század végén létezett településünk. A 770 éves település arculata és az itt élő mindenkori lakóközösség az évszázadok során jelentős változásokat élt át, amely iránt az utókor képviselői élénk érdeklődést mutatnak. Ennek egyik szép példája, a több mint három évtizedes múlttal büszkélkedő helytörténeti vetélkedő megrendezése.

Ma már történelemnek számít, amikor 1993-ban Mucsa Csabáné, a Kőrösi iskola akkori igazgatóhelyettese, a lokálpatriotizmus erősítése szándékától vezérelve gondolta azt, hogy az alsó tagozatos tanulók körében helytörténeti vetélkedőt lehetne szervezni. Az ügynek megnyerte a helytörténeti kutatókat és a város fejlődéséért tenni szándékozókat, közülük elsőként Borbély Emma okleveles főkönyvtárost, aki a vetélkedők anyagát készítette és a versenyeket vezette. Legfőbb támogatója Szakáll Lászlóné Lujzi néni, a város helytörténeti anyagának lelkes gyűjtője, Dunakeszi díszpolgára, fővédnöke Hámor József az akkori Városvédő Egyesület elnöke volt.
Pár évvel később az alsó tagozatos versenyt felváltotta a felső tagozatos vetélkedő, amelynek fő szervezője a Kőrösi iskolában tanító Harangozó Katalin volt. Fővédnöknek már akkor megnyerték Dallos Gyulát, a magyar lovassport örökös bajnokát, miniszteri biztost, Dunakeszi díszpolgárát.

A felsős vetélkedő 21. évében, 2019-ben Szlobodnyikné Sas Ilona főszervező mellett bekapcsolódott a szervezésbe a Révész István Helytörténeti Gyűjtemény vezetője, dr. Kerekes Dóra, aki azóta is aktív szervezője a Dunakeszi történelmét és értékeit bemutató helytörténeti vetélkedőnek. 2021-től Kárpáti Zoltánné, a Kőrösi iskola igazgatója és munkatársai a rendezvény házigazdái, és dr. Kerekes Dóra együtt a vetélkedő főszervezői.
Az évek múlásával a helytörténeti vetélkedőt szervezők személye változott, de lokálpatriotizmusuk, Dunakeszi történelme és a tudásra, az értékek megismerésére fogékony diákok iránti rajongásuk az elődjeikhez hasonlóan tiszteletre méltó.

Dunakeszi múltjának megismerése, az értékek bemutatása a fiatal korosztály számára oly fontos, mint ahogy a település jeles személyiségeinek tevékenységét közkinccsé tenni, akik életútjukkal példát adhatnak a ma ifjúságának. E gondolatok jegyében nyitotta meg április 1-jén az idei helytörténeti vetélkedőt Kárpáti Zoltánné, a házigazda Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola és Sportiskola igazgatója, amelyet Dunakeszi várossá válásának 48. évfordulóján rendeztek.

Nagy szeretettel mutatta be a fiataloknak Dallos Gyulát, Dunakeszi díszpolgárát, örökös magyar bajnokot, miniszteri biztost, aki hosszú évek óta fővédnöke a vetélkedőnek, amelynek nyertes csapata az egykori olimpikon által felajánlott díszserleget viheti haza.

Kárpáti Zoltánné az értékekről, és a jeles személyiségekről szólva kiemelte, hogy a zsűri tagja Szekeres-Joó Eszter, aki annak a VSZC Lányi Ferenc Technikum és Szakképző Iskolának az igazgatója, amelynek névadója volt az 1926-ban megnyitott MÁV Főműhely első vezetője, ő építtette – többek között – a Jézus Szíve-templomot. A zsűri tagjai között köszöntötte az első írásos dokumentumban Dunakeszi nevét leíró IV. Béla király nevét büszkén viselő gimnázium igazgatóját, Zentai Katit. A zsűri harmadik tagja Szabóné Ónodi Valéria, a DÓHSZK főigazgatója, aki meghatározó szerepet tölt be a város szakmai és kulturális életében.

A Dunakeszi Helytörténeti Vetélkedő szakmai és erkölcsi elismertségét jól jelzi az is, hogy Nyíri Márton alpolgármester, történelemtanár volt a rendezvény védnöke, aki szívet melengető megnyitó beszédében gyermekkori élményét felidézve mutatta be a fiataloknak az egykori „öreg” Dunakeszi hó födte hangulatos utcáiban sorakozó kis parasztházikókat, mesélt arról a hangulatos képről, amelyen a karácsonyi szentmisére templomba igyekvő rakott szoknyás, fejkendős idős asszonyok látványa tárulkozott a hallgatóság elé, rajongással szólt a sarki pékségből áradó friss kenyér illatáról… – Ti nem ismerhetitek ezeket az embereket, de szerencsére Szakáll Lászlóné Lujzi összegyűjtötte, megörökítette az ő szokásaikat, életüket, bemutatta a helyi közösség összetartó erejét, amely szilárd alapja a ma látványosan fejlődő Dunakeszinek – fogalmazott az alpolgármester.


Dallos Gyula köszöntőjében a 200 éve született Jókai Mór örökérvényű kijelentését idézte: „A világ olyanná alakul, amilyenné a fiatalságot nevelik.” Most is ez történik – folytatta –, mert apedagógusi hivatás nem egy munkakör, vagy csak egy nagyon szép foglalkozás, hanem életforma. A legnagyobb, amit tehet ember az embertársáért, az, hogy az ő tudását a fiataloknak felajánlja, hogy ők ezáltal többé váljanak – jelentette ki a helytörténeti vetélkedő fővédnöke. Dallos Gyula arra bíztatta a versenyző fiatalokat, hogy legyenek kreatívak, ügyesek, találékonyak, mert az élet legnagyobb üzenete, hogy a tudás, a munka és a szorgalom teszi teljessé az ember életét. – Ismerjétek meg Dunakeszi történetét, és szeressétek városotokat, mert a helyi történetek, az egyének, a közösségek története alkotja a település, és végsősoron Magyarország történetét – mondta Dunakeszi díszpolgára.

A megnyitó beszédek után a két főszervező, Kárpáti Zoltánné és dr. Kerekes Dóra ismertette a csapatokkal a feladatokat. Előzetesen egy kincskereső túrát kellett megtervezni a gyerekeknek, amely magában foglalta a feladatokat, a megfejtéseket és magát a kerettörténetet is. A település egészére vonatkozó általános tudást egy keresztrejtvénnyel mérték fel, ezt követően Gérecz Attila életével kapcsolatos szabadulószobás feladat várta a diákokat. Egy dominó és az Aranyvonattal kapcsolatos kreatív feladvány is része volt a vetélkedőnek. Ezen kívül kvíz, mesélő fényképek és egy meglepetés feladat is várt a gyerekekre. Ez nem volt más, minthogy a Megy a gőzös dallamára kellett egy dunakeszi vonatkozású versszakot írni, ez láthatóan már nagyobb fejtörést okozott a csapatoknak.

„Szeretném megköszönni a felkészítő tanároknak, akik hatalmas odaadással készültek a diákokkal a versenyre, csak azért, hogy ezek a fiatalok többet tudjanak meg városukról, Dunakesziről” – nyilatkozata Kerekes Dóra, a vetélkedő egyik házigazdája a dunakeszipost.hu-nak.
Vetési Imre
Fotó: KesziPress és dunakeszipost.hu
Eredmények

Összesen 240 pontot lehetett elérni, a végeredmények pedig 120-195 pont között oszlottak meg.
Emléklapot kaptak: Dunakeszi régészek, Sokkoló spenótok, Fantasztikus négyes, Gyártelepi gyors és a Karavella Dunai daliák
1. hely: Dunakesziről jöttünk (Szent István Általános Iskola)

2. hely: Dunakeszi odateszi (Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium)
3. hely: Keszi kincsei (Kőrösi Csoma Sándor Általános Iskola)
