aktuális

Aki a város életét dokumentálja az utókor számára – Interjú dr. Kerekes Dórával, a Révész István Helytörténeti Gyűjtemény vezetőjével

A Révész István Helytörténeti Gyűjtemény évtizedek óta fontos szerepet tölt be a város kulturális életében, alapvető feladata a település múltjának, hagyományainak, történetének megismertetése az itt élőkkel és az ide látogatókkal. A klasszikus múzeumlátogatás mellett találkozhatunk a gyűjteménnyel a városi rendezvényeken, valamint az óvodai és iskolai mindennapokban egyaránt. A gyűjtemény tevékenységéről, elmúlt évi sikereiről dr. Kerekes Dórával, a gyűjtemény vezetőjével beszélgettünk, akinek munkáját – a képviselő-testület nevében – Dióssi Csaba polgármester is megköszönte.

  • Mit tart az elmúlt év legnagyobb sikerének?
  • Egyértelműen Zokni kutyust. A Gyűjtsd össze Dunakeszit! matricagyűjtő album izgatottá tette a dunakeszi gyerekeket és felnőtteket egyaránt. Miután kitaláltuk, a gyártás folyamata, ami még 2023-ban történt, nagy kihívások elé állított mindenkit. Különösen a csomagolásánál voltunk gondban, de azonnal a segítségünkre sietett a Dunakeszi Nyugdíjas Kiránduló Klub, akik több napon át csomagolták a matricákat. A gyűjtésbe gyerekek, szülők, nagyszülők, barátok, rokonok, ismerősök, óvodák, iskolák és a városi rendezvények résztvevői is beszálltak, hogy – aki szerette volna – összegyűjthesse mind a 71 matricát és elnyerhesse Zokni kutyust plüss formában. A matricagyűjtés közösségi élményt nyújtott a résztvevőknek, és közben – észrevétlenül – sok mindent megtudtak Dunakesziről is.
Dr. Kerekes Dóra, a Révész István Helytörténeti Gyűjtemény vezetője
  • Mi volt a legnagyobb feladata az elmúlt évben?
  • Erre nem könnyű felelni, de talán a sok-sok múzeumpedagógiai foglalkozás és helytörténeti séta, amit megtartottam. 2024-ben 163 alkalommal 5229 gyermekkel és fiatallal találkoztam 3-18 éves kor között. A legtöbben városi intézményeinkbe járnak, de a székelykeresztúri testvérvárosi delegáció tagjaival is sétáltam a lóversenypályán és a tréningtelepen.
  • Melyiket tekintette a legérdekesebb feladatának a 2024. évben?
  • Az „Az én városom, Dunakeszi”- projektet. Az önkormányzat és a Szülőföld Könyvkiadó közös, rajz- és rövidprózaíró pályázatot hirdetett még 2023 végén a dunakeszi gyermekek és fiatalok számára. A beérkezett műveket egy öttagú szakmai zsűrivel elbíráltuk, a legjobbak bekerültek a projekt címét viselő kötetbe. A 15 helyezett és 1 közönségdíjas alkotást pedig elárvereztük egy nagyszabású ünnepség keretében. A befolyt összeggel a város a dunakeszi speciális nevelési igényű gyerekeket fogadó óvodát támogatta.
  • A gyűjtemény publikációs tevékenységet is végez. Ráadásul nem csak egy műfajban. Milyen kiadványaik jelentek meg tavaly?
  • A már említett Az én városom, Dunakeszi című album mellett napvilágot látott egy, a dunakeszi kórusélet 120 évét átfogó, számos szerző tollából született, sok-sok képet tartalmazó szép kötet is, „És akinek szép lelkében az ének..:” címmel. Ezen felül megjelent helytörténeti mesekönyveink harmadik, Százszorszép Dunakeszi című kötete is, amely a természeti értékeinket mutatja be dunakeszi óvodapedagógusok, tanítók és tanárok tollából. E speciális kiadványok mellett állandó rovata van a gyűjteménynek jelen havilap hasábjain, már 2019 óta, köszönet érte! A Dunakeszi Helytörténeti Szemlében pedig nagyobb lélegzetű, tudományos igényű publikációkkal jelentkezik a gyűjtemény.
  • Marad emellett idő klasszikus múzeumi tevékenységekre is?
  • Kell, hogy maradjon. A gyűjtemény tavaly is gyarapodott, kaptunk dokumentumokat, képeket, fotókat és tárgyakat is. Nagyon érdekes együttes az 1950-es évekből származó többféle gyerekjáték, amelyet az idén a nagyközönségnek is szeretnénk bemutatni. Emellett kültéri kiállítást is rendeztünk, ahol helyi értékeinket mutattuk be, a város több helyszínén és rendezvényeinken. A gyűjtés mellett a feldolgozást is folytatódott, újabb tételekkel gazdagodott nyilvántartó szoftverünk, a MúzeumDigitár.

Bár nem egészen klasszikus, de mégiscsak múzeumi tevékenység, hogy 2024-ben 8 újabb sétatáblával bővült az eddigiek sora, így intézményeinkről, műemlékeinkről sok minden megtudhat az arra járó. A Titkos utakon c. helytörténeti sétafüzettel az 5-10, az Actionbound alkalmazással lejárható sétákkal a 10 évnél idősebbek fedezhetik fel városunkat az aktív pihenés és kulturált rekreáció jegyében.

  • Ennyi és ilyen szerteágazó tevékenység mellett marad ideje magánéletre is?
  • Igen, természetesen. Családommal már húsz éve Dunakeszin élek, vagyis felnőttkorom nagyrészét itt töltöttem el. Szeretem a várost, az itteni embereket. Jó közösség van Dunakeszin. Emellett írok, nem csak történeti munkákat. Négy irodalmi kötetem (két regény, egy esszékötet és egy mesekönyv) jelent meg az elmúlt három évben. Ha tehetem, színházba, koncertekre járok, szívesen kirándulok a természetbe, de a városokba, falvakba egyaránt.
  • Maczkay Zsaklin

Még szintén érdekelheti...