202 éve, 1823. január 22-én tisztázta le Kölcsey Ferenc Himnusz című költeményének szövegét, amely ma egyben nemzeti himnuszunk is. Ennek emlékére 1989 óta ünnepeljük január 22-én a magyar kultúra napját, amelynek keretében iskolai, települési és nemzeti szinten is megemlékezünk a magyar nyelvről, irodalomról, zenéről, táncról, dalról stb.
Dunakeszi Város Önkormányzatának szervezésében, a VOKE József Attila Művelődési Központban került sor a település magyar kultúra napi rendezvényére. A nagy érdeklődésre számot tartó eseményt Turbucz Eliza Beatrix, a Fazekas Mihály Német Nyelvoktató Nemzetiségi Általános Iskola tanulója, a Gérecz Attila városi vers- és prózamondó verseny 7–8. osztályos versmondó kategóriájának győztese nyitotta meg, aki Kosztolányi Dezső: Akarsz-e játszani? című versét adta elő.
Ezt követően Dióssi Csaba polgármester köszöntötte a közönséget, és elmondta, hogy magyarnak lenni a Kárpát-medencében és azon kívül is felemelő érzés, megtiszteltetés. Felgyorsuló világunkban, ahol az értékek folyamatosan változnak, különösen fontos magyar nyelvünk és kultúránk megőrzése. Ez mindannyiunk feladata, egy város vezetésének pedig külön figyelmet kell szentelnie annak, hogy minden lehetséges eszközzel segítse megőrizni az eleinktől ránk maradt örökséget. A polgármester hozzátette, hogy tervbe vették: a jövő évben, a magyar kultúra napján – elsősorban óvodai és iskolai csoportoknak szervezett – délelőtti programmal tovább színesítik ezen kiemelkedő nap programját.
Ezt követően Csoma Attila, a művelődési központ igazgatója – képes beszámolójában – a 2024. évi dunakeszi kulturális eredményeket mutatta be, és szót ejtett a 2025-ben városunkban megrendezendő érdekes, izgalmas kulturális eseményekről. Elmondta, milyen sokszínű, a dunakesziek érdeklődésére számot tartó rendezvényre került sor városunkban az elmúlt esztendőben, és úgy értékelte, hogy az idei év sem lesz szegényebb kulturális programjaink terén.
Büszkénk lehetünk településünkre, ahol immár harmadik éve vagyunk képesek tartalommal megtölteni a dunakeszi írók, költők és képzőművészek antológiáját, amely az idei évben sok új szerzővel és alkotóval gazdagodott – mondta el Béres Magdolna, a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában megjelent kötet szerkesztője. Az idei évben 32 író, költő és 17 illusztrátor alkotásai kerültek be a kötetbe. A Szeretetmorzsák című, a szerelem, szenvedély, szeretet témakört feldolgozó könyvet az érdeklődők meg is vásárolhatták a helyszínen.
A Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola Pántlika néptánccsoportja marosszéki forgatóssal és gyönyörű ruháival kápráztatta el a közönséget (felkészítő tanár: Gyúró Tamás). Az Árgyélus Népzenei Műhely ifjú citerásainak, illetve a Bárdos Lajos Általános Iskola 2.a osztályos, ének-zene tagozatos kisdiákjainak előadásában virágos dalok csendültek fel (felkészítő tanáraik: Lackóné Fodor Zsuzsanna, László Mónika és Kardos Eszter). A programot a Dunakeszi Városi Vegyeskar műsora zárta, akik Farkas Ferenc: Pataki diákdalok, továbbá Kocsár Miklós és Kányádi Sándor: Könyörgés tavasszal című szerzeményeit adták elő (vezényelt: Gyombolai Bálint.)
Dr. Kerekes Dóra
Fotó: Kovács Zsolt