95%-os készültségen áll már az 5. új óvoda építése, néhány hét és befejeződik az Aranyalma Tagóvoda új épületszárnya. A 4 négy csoportszobával és összesen 108 férőhellyel 1541-re nő az óvodai férőhelyek száma Dunakeszin a következő nevelési évtől (2025/26). A mennyiségi fejlődés után ez már a minőségi szint. Dióssi Csaba polgármester és a szakmai vezetők egy rögtönzött helyszínbejáráson adtak interjút lapunknak.
– Pest vármegye egyik legdinamikusabban fejlődő városa Dunakeszi, amelyben jelentős arányt képviselnek a fiatal, gyermekes családok. Dunakeszi intézményhálózata hogyan tudja kiszolgálni a lakosságot?
Dióssi Csaba: – Tizennégy éve dolgozunk azon, hogy a kisgyermekes családok minden szükségletüket kielégítsük. Az első időszak célkitűzése az volt, hogy minden dunakeszi gyermeknek legyen óvodai férőhelye. Már egy ideje az a cél, hogy a csoportméreteket optimalizáljuk és a pedagógiai munkát tökéletesítsük. Ebben egyébként az óvodapedagógusaink olyan szinten élen járnak, hogy most már az oktatásban is részt vesznek. Célkitűzésünk volt, hogy lehetőleg minden gyermek olyan épületbe járhasson, ami óvoda céljára szolgál, hiszen korábban ez sem volt egyébként teljesen egyértelmű. Itt a kolléganők még emlékeznek arra, hogy voltak lakásóvodák is a városban. Dunakeszin szerencsére ez most már jó régóta nincsen.
– Ezt a szép, modern óvodát mikor vehetik birtokba a gyermekek?
– A nevelési év mindig szeptemberben indul, úgyhogy 2025. szeptember 1-jétől indul majd. Előtte még nagyon sok feladat van. Néhány hét és elkészül az épület, ezután következnek az óvodapedagógusaink, hogy belülről is felöltöztessék. Lesz idejük bőven, hiszen úgy néz ki, hogy a kivitelező jóval határidő előtt kész lesz.
– Ez egy örömhír mindannyiunk számára. Októberben egy új ciklus kezdődött meg az ön és az önkormányzat életében egyaránt. Ebben az új öt esztendőben milyen távlati céljai vannak az önkormányzatnak a gyermekintézmény-hálózat fejlesztése tekintetében, hiszen azt mondta, most már inkább a minőségre koncentrálnak.
– Abszolút. Egy nagyon fontos szakmai feladatot szeretnénk megoldani, hiszen abban a dinamikus fejlődésben, ami Dunakeszin tapasztalható volt, a mennyiségen volt a hangsúly. Mostanra viszont eljutottunk egy olyan szintre, amikor már teljesen reális cél lehet az, hogy egy egyesített gyógypedagógiai módszertani intézményt (EGYMI) valósítsunk meg Dunakeszin. Ez a gyógypedagógiában a Forma-1-et jelenti, tehát azt, amikor már mindent tud a város. Bizonyos részegységeket már korábban is megvalósítottunk, hiszen 2020-ban nyílt meg az első SNI (sajátos nevelési igényű) óvodánk a János utcában, azóta nyílt SNI iskola is, és már bölcsődében is van lehetőség SNI ellátásra. Ezeket a feladatokat elvégeztük, sőt a nevelési tanácsadó is jelentősen bővült, hiszen a város egy egész plusz irodai szintet biztosít nekik. Szép lassan fejlődött a rendszer, de célunk, hogy minden elérhető legyen ezen a szakterületen, ami csak lehetséges. Ezzel az úgynevezett EGYMI-vel ezt fogjuk tudni megvalósítani ebben a ciklusban.
– Azt gondolom, kijelenthetjük, hogy a gondoskodó, családbarát önkormányzat mellett nagyon fontos a szakmaiság, a pedagógusok jelenléte. Ön ezt hogyan látja?
Szabóné Ónodi Valéria, a Dunakeszi Óvodai Humán Szolgáltató Központ vezetője: – Így van, nagyon fontos, hogy minél több és minél jobban képzett pedagógus legyen a rendszerben. Ezt az idén ősszel a Lányi Ferenc Technikumban elindult óvodai nevelőképzés segítjük elő. A kollégák mind az elméleti, mind a gyakorlati képzésben részt vesznek. Ezen kívül nagyon sok hallgatót fogadunk a különböző főiskolákról, úgyhogy az utánpótlás nevelésből is kivesszük a részünket. Szeretnénk olyan elhivatott és felkészült kollégákat kinevelni, mint amilyenek mi voltunk fiatal korunkban.
– Ez a filozófia, ez az elképzelés a tagóvodában hogyan valósul meg?
Faith Éva, a Dunakeszi Óvodai Humán Szolgáltató Központ szakmai igazgatója: – Minden tagóvodában az a legfontosabb, hogy a gyerekek nyugodt körülmények között, szeretetteljes légkörben növekedjenek, neveljük őket, és ezért mindent megteszünk. A számukra fontos nyugodt körülmények biztosítását nagy mértékben elősegíti, hogy kisebb létszámú (maximum 25 fő) csoportokat tudunk majd indítani. Minél alacsonyabb a létszám, annál nyugodtabbak a gyerekek.
– A híreket olvasva, látva a riportokat, úgy gondolom, igazán kiemelkedő, ami Dunakeszin megvalósul ebben a tekintetben is, amiről ön beszélt.
– Igen, sokáig vártunk rá, mert vagy 20 éven keresztül nagy nyomás volt rajtunk az óvodai férőhelyeket illetően, de Dunakeszi Város Önkormányzata mindent megtett annak érdekében, hogy megfelelő férőhely álljon a gyerekek vagy a családok rendelkezésére. Nagyon várjuk a szeptembert, hogy végre minden gyerek járhasson a 21. századi óvodába, és minden gyerek számára meg tudjuk teremteni ezt a nyugodt légkört.
Szeredi-Vetési
Fotó: Kovács Zsolt