Októberben a VOKE József Attila Művelődési Központ meghívást kapott a Vasutas Kulturális Egyesületek Nemzetközi Szövetségének a Folklór Fesztiváljára, Athénba. Az intézmény korábban már két alkalommal vett részt a fesztiválon és csakúgy, mint 2014-ben Selmecbányán (Szlovákia) és 2018-ban Welsben (Ausztria), idén is a Dunakeszi Duna Gyöngye Néptáncegyüttessel vettünk rajta részt.
Az izgalmasnak ígérkező öt napos utazást több mint fél éves szervező munka előzte meg. A meghívás alapján öt pár táncos és a kísérők utazhattak a német, francia, horvát és görög folklór együtteseket felsorakoztató fesztiválra, ahol Magyarországot egyedül a Duna Gyöngye Néptáncegyüttes képviselte.
A fesztiválon két fellépésünk volt. Az első este egy ikonikus helyszínen, a Görög Hadtörténeti Múzeum Színpadán mutathattuk be a műsorunkat, amelyben dél-alföldi tánc, üveges tánc (lányok), alföldi botos tánc (fiúk) és szatmári tánc szerepelt. A táncokat természetesen az együttes vezetője, az idei évben Dunakeszi Közművelődési Díjjal kitüntetett Gyúró Tamás állította össze. A fellépés előtt persze nagy volt az izgalom, mert nem volt sok időnk a helyszínen és gyorsan kellett öltözőt szereznünk (szinte rekvirálnunk) a tánccsoportnak és a színpadi bejárásra is kevés idő maradt. Szerencsére velünk utazott Vörös István kollégám, aki helyi fény- és hangtechnikusokkal összedolgozva szinte hazai körülményeket teremtett a táncosainknak. A fellépés sikerét jól mutatta számomra, hogy táncosaink szinte le sem jöttek a színpadról, még a taps alatt a nemzetközi vasutas kulturális egyesület elnöke már elismerő szavakkal, lelkesen gratulált a produkcióhoz.
A második fellépésre a Peristeri Színházban került sor, ahová – egyedüliként a fellépő csoportok között – teljesen új műsorral érkezett a Duna Gyöngye: Marosszéki forgatós tánc, zempléni karikázó (lányok), lakócsai csizmacsapó (fiúk), cigány tánc. A hangos siker ezúttal sem maradt el és a kis delegációnk jó benyomásokat tett mind a vendéglátóinkra, mind a többi résztvevő nemzet képviselőire.
A fellépések mellett természetesen jutott idő Athén történelmének és jelenének a megismerésére is. Jártunk a Parthenonnál, az Akropolisz Múzeumban, a Szintagma téren, az olümposzi Zeusz templománál, a Panathenaic Stadionban, a Dionüszosz Színháznál, a Nemzeti Kertben és az Areioszpagoszon, ahol az antik időkben a Vének Tanácsa ülésezett. Öt nap nem is volt elegendő arra, hogy a város minden csodáját megismerhessük, így bizonyára többünk vissza is fog még térni a városba.
Görög házigazdáinknak csak köszönetet mondhatunk a szervezésért és szeretetteljes vendéglátásért!. A táncosaink kiválóan helytálltak és minden elfogódottság nélkül mondhatom, hogy remekül képviselték városunkat, a piros-fehér-zöld színeket és nemzeti kultúránkat ezen a nemzetközi színpadon.
Csoma Attila igazgató, VOKE JAMK
Fotó: Vörös István