Dunakeszin mindig is szólt a dal, mondhatnánk. Az első, dokumentálható közösen éneklő csoport, a Dunakeszi Dalárda 1904-ben már biztosan működött, vagyis éppen 120 éve annak, hogy településünkön közös az éneklés. Az eltelt időszakban 31 kórus működött, illetve működik városunkban. Mert igen, jelenleg is 12 kórus/éneklő csoport ajkáról zeng a dal a közel 50.000 lélekszámú Dunakeszin.
Dióssi Csaba polgármester kérésére, a Révész István Helytörténeti Gyűjtemény elkészítette a településünk 120 éves kórustörténetét bemutató kötetet. Amikor a munka megkezdődött, abban sem voltunk biztosak, hogy egy füzetet ki tudunk adni, azt pedig, hogy egy több mint 200 oldalas könyvet, álmunkban sem gondoltuk volna.
Szakáll Lászlóné, Lujzi néni és dr. Gyombolainé Kindler Edit segítségével, támogatásával, hathatós közreműködésével azonban az egész dunakeszi zeneszerető társadalom megmozdult. Kaptuk a fényképeket, a dokumentumokat, visszaemlékezéseket, rövid vagy hosszabb sztorikat. És végül megszületett a kötet, amely településünk kórusainak történetét tárja olvasói elé. Ezúton is köszönjük mindenki segítségét!
A kötet bemutatójára 2024. március 7-én került sor a VOKE József Attila Művelődési Központban. Polgármester úr köszöntötte a szép számú érdeklődőt. Köszöntőjében kiemelte, mennyire fontosnak tartja a zenét, a zenei nevelést, az együtt éneklést, és milyen lenyűgöző, hogy településünkön ilyen régóta működnek állandó jelleggel éneklő formációk. Végül virágcsokorral köszöntötte Szakáll Lászlónét és dr. Gyombolainé Kindler Editet, akiknek megköszönte a település zenei életének előmozdítása, fejlesztése, szervezése érdekében tett erőfeszítéseiket.
Veres Kornél, a Dunakeszi Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola igazgatója bemutatója során elmondta, hogy milyen sok kórus működött a 120 év során, közülük kiemelkedett a Magyarság férfikar, amely 92 éven át szolgálta a közösséget. Hangsúlyozta, hogy az énekkarok az iskolai, a liturgikus vagy a közösségi szolgálatot helyezték tevékenységük fókuszpontjába. Jelentősnek tartotta, hogy Dunakeszin ma is 12 kórus / éneklő csoport működik.
Ezt követte a kórusok műsora. Fellépett a Krisztus Király Római Katolikus Általános Iskola kórusa (vezényelt: Sándor Anna és Gyura Anikó), a Széchenyi István Általános Iskola Kicsinyek kórusa (vezényelt: Embey-Isztin Gabriella), a Szent István Általános Iskola Kicsinyek kórusa (vezényelt: Farkas Szilvia), a Bárdos Lajos Általános Iskola Kicsinyek kórusa (vezényelt: Kardos Eszter), a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium énekkara (vezényelt: Rátki Ilona), a Farkas Ferenc Alapfokú Művészeti Iskola kamarakórusa (vezényelt: Nemeskéri Emese), a Bárdos Lajos Általános Iskola Cantemus kórusa (vezényelt: Budaházi-Dobó Katalin), a Play the Voice (vezényelt: Balogh Gyula), a Dunakeszi Református Gyülekezet kórusa (vezényelt: Bojtor Noémi), az Alagi Szent Imre Kórus (vezényelt: Horváth István), a Dunakeszi Szent Mihály-templom kórusa (vezényelt: Diósi Tamás), valamint a Dunakeszi Városi Vegyeskar (vezényelt: Gyombolai Bálint).
Dr. Kerekes Dóra, a kórustörténeti könyv szerkesztője, a Révész István Helytörténeti Gyűjtemény vezetője (képünkön)
Fotó: filmkovacs.hu